Jablečné slupky netřeba vyhazovat: Když se dají na radiátor, krásně osvěží a provoní celou místnost

Ze zbylých jablečných slupek je možné vyrobit velmi příjemně vonící osvěžovač do domácnosti. Stačí zvolit ten správný způsob.

i Zdroj fotografie: Karl Gruber / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Jablečná slupka obsahuje některé vitamíny, jako je vitamin C a vitamin A, stejně jako některé další důležité živiny, jako jsou vláknina a antioxidanty. Vitamin C je důležitý pro zdraví imunitního systému, zatímco vitamin A podporuje zdraví očí a kůže. Pokud tedy oloupete jablko, ztratíte část jeho výživných látek. Ne vždy je však možné slupky spotřebovat, takže pokud je nechcete jen tak vyhodit do koše, vyrobte si osvěžovač.

Slupky položte na radiátor

Provonět si celý dům je mnohem jednodušší, než si myslíte. Oloupané slupky z jablka stačí jen položit na radiátor a počkat, až vám provoní celý byt. Pokud by se vám vůně zdála málo intenzivní, přidejte k nim i kůru z citrusů. Nevýhodou je bohužel to, že tato vlně vydrží jen krátce. A jak si s tím poradit? Vyrobte si ze slupek účinný osvěžovač vzduchu.

Domácí osvěžovač z jablečných slupek

Jde o snadný a přírodní způsob, jak si vytvořit přírodní a levnou vůni do domácnosti. Následující postup ukazuje, jak na to.

  • Jablečné slupky z jednoho velkého jablka
  • Hrnec s vodou
  • 1 čajová lžička mleté skořice
  • 1 lžíce citronové šťávy
  • 1 lžíce soli
  • Skleněná nádoba s uzávěrem
Domácí osvěžovač z jablečných slupek iZdroj fotografie: Depositphotos

Jablečné slupky dejte do hrnce s vodou. Přidejte mletou skořici, citronovou šťávu a sůl. Nechte směs vařit na mírném ohni po dobu 30 minut. Poté sejměte hrnec z ohně a nechte vše vychladnout na pokojovou teplotu. Nakonec směs přefiltrujte přes síto a nalijte do skleněné nádoby s uzávěrem.

Nádobu umístěte na vhodné místo, kde se vůně může uvolňovat do vzduchu a podle potřeby ji otevírejte a zase uzavírejte. Tento osvěžovač je přírodní a bez chemických přísad. Pokud se vám líbí jablečná vůně, bude tato směs příjemným a efektivním způsobem, jak osvěžit váš domov.

Osvěžovač vzduchu ze sušených slupek

Pokud máte slupek hodně, můžete si je také nasušit do zásoby a poté využívat podle potřeby. A jak na to? Nakrájejte sušené slupky na menší kousky a vložte je do nádoby. Přidejte pár kapek esenciálního oleje (např. levandule nebo citron) a několik lístků vonných bylinek (např. máta nebo rozmarýn). Pokud chcete, můžete také přidat pár kapek octa, který pomůže eliminovat nežádoucí pachy v domácnosti.

Domácí osvěžovač z jablečných slupek iZdroj fotografie: Canva

A máte hotovo. Nyní už zbývá jen umístit nádobu s osvěžovačem vzduchu do místnosti, kterou chcete provonět. Je však důležité si uvědomit, že osvěžovač vzduchu vyrobený ze sušených jablečných slupek nikdy nebude mít stejnou účinnost jako komerční osvěžovače vzduchu. Může však přinést do vašeho domova příjemnou a přirozenou vůni doslova za pár korun.

Čaj z jablečných slupek

Ze slupek si můžete vyrobit i čaj. Budete potřebovat přibližně 1 až 2 lžičky sušených slupek na šálek vroucí vody. Nechte čaj louhovat asi 5 až 10 minut a poté sceďte. Do čaje lze také přidat med nebo skořici, abyste zlepšili jeho chuť. A jak chutná? Čaj z jablečných slupek má jemnou, ovocnou chuť a vůni.

Je také bohatý na vitamíny a antioxidanty, což může mít pozitivní účinky na zdraví a dokáže pomoci i při trávicích obtížích, jako je například průjem nebo nadýmání. A pokud by vás neoslovil ani čaj, můžete si z jablečných slupek snadno vyrobit i lahodný jablečný ocet s mnoha prospěšnými účinky.

Můžete ho mít i zadarmo! Postup pro výrobu fermentovaného octa nejen pro vaření a hubnutí

Jaké přírodní osvěžovače máte v oblibě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články