Náklady na podzimní úklid: Proč vám likvidace listí může udělat díru do peněženky a jak tomu zodpovědně předejít.
Podzimní listí je právě teď úplně všude a jeho likvidace se může pro mnohé majitele domů změnit v noční můru. I když totiž není pálení listí na vašem pozemku vyloženě nezákonné, i tak se na něj vztahují přísná pravidla.
Když pálit, tak velmi opatrně
„Nikdy nepalte listí za větrného počasí, abyste zabránili rozšíření požáru na okolní plochy. A pro případ nouze mějte po ruce hasicí přístroj nebo alespoň kbelík s vodou,“ radí dobrovolný hasič Petr K. z Žatce. A dodává další šikovné rady: Kolem hořící hromady zajistěte bezpečnou vzdálenost alespoň jeden metr, v níž se nesmí nacházet žádné hořlavé materiály. Při nedodržení těchto pokynů hrozí nejen pokuta, ale může to přerůst i v právní problém,“ dodává závěrem.
Za pokutu často může soused
Pálit můžete jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami, jak uvádí Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší § 23. Nesmíte tedy pálit mokré listí nebo jakýkoli odpad. Není tedy divu, že v mnoha případech jsou pokuty iniciovány stížnostmi sousedů, kteří jsou zasaženi kouřem nebo nepříjemným zápachem v případě, že něco z výše uvedeného porušíte.
Dalo by se tedy říci, že pálení listí se tak stává rizikovým podnikem, a to zejména v obytných oblastech. Jediný telefonát na místní úřady, policii nebo třeba hasičům, může vést k vyšetřování a potenciální pokutě až 25 000 Kč. Podnikatelům a právnickým osobám pak v případě porušení zákona hrozí sankce až 500 000 Kč. A co s tím? Neriskujte a přijměte bezpečnostní opatření:
- Komunikujte: Plánujete-li pálit listí, informujte své sousedy předem.
- Načasování: Zvolte si dobu, kdy je menší pravděpodobnost, že kouř bude působit rušivě.
Vypalovat porosty nesmíte vůbec
Ovšem oheň se na zahradách kromě pálení zahradního odpadu používal v minulosti ještě k jednomu účelu – a to k vypalování ploch (obvykle před jejich přeměnou na záhony). Pokud byste se však k této technice našich předků chtěli uchýlit, zbrzděte. Zákon o požární ochraně (č.133/1985 Sb.) totiž výslovně spalování jakýchkoliv porostů zakazuje. Výše pokut je stejná jako v předchozím případě.