Při pálení listí je třeba dodržovat přísná pravidla. Za jejich porušení hrozí sankce až 500 000 Kč

Náklady na podzimní úklid: Proč vám likvidace listí může udělat díru do peněženky a jak tomu zodpovědně předejít.

Pálení listí není možné jen tak. Hrozit vám může pokuta nebo výjezd hasičů či policie i Zdroj fotografie: Василюк Олексій / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Podzimní listí je právě teď úplně všude a jeho likvidace se může pro mnohé majitele domů změnit v noční můru. I když totiž není pálení listí na vašem pozemku vyloženě nezákonné, i tak se na něj vztahují přísná pravidla.

Když pálit, tak velmi opatrně

Nikdy nepalte listí za větrného počasí, abyste zabránili rozšíření požáru na okolní plochy. A pro případ nouze mějte po ruce hasicí přístroj nebo alespoň kbelík s vodou,“ radí dobrovolný hasič Petr K. z Žatce. A dodává další šikovné rady: Kolem hořící hromady zajistěte bezpečnou vzdálenost alespoň jeden metr, v níž se nesmí nacházet žádné hořlavé materiály. Při nedodržení těchto pokynů hrozí nejen pokuta, ale může to přerůst i v právní problém,“ dodává závěrem.

Fotovoltaika se může pořádně prodražit: Za výrobu elektřiny bude pokuta

Fotovoltaika se může pořádně prodražit: Za výrobu elektřiny hrozí pokuta

Shrabat listí ze zahrady je kravina: Funguje jako mulč, vyživí půdu a chrání iZdroj fotografie: Depositphotos
Než začnete pálit listí, dvakrát se zamyslete: někdy totiž mohou být následky takového činu opravdu nepříjemné.

Za pokutu často může soused

Pálit můžete jen suché rostlinné materiály neznečištěné chemickými látkami, jak uvádí Zákon č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší § 23. Nesmíte tedy pálit mokré listí nebo jakýkoli odpad. Není tedy divu, že v mnoha případech jsou pokuty iniciovány stížnostmi sousedů, kteří jsou zasaženi kouřem nebo nepříjemným zápachem v případě, že něco z výše uvedeného porušíte.

Dalo by se tedy říci, že pálení listí se tak stává rizikovým podnikem, a to zejména v obytných oblastech. Jediný telefonát na místní úřady, policii nebo třeba hasičům, může vést k vyšetřování a potenciální pokutě až 25 000 Kč. Podnikatelům a právnickým osobám pak v případě porušení zákona hrozí sankce až 500 000 Kč. A co s tím? Neriskujte a přijměte bezpečnostní opatření:

  • Komunikujte: Plánujete-li pálit listí, informujte své sousedy předem.
  • Načasování: Zvolte si dobu, kdy je menší pravděpodobnost, že kouř bude působit rušivě.

I trhání ovoce na vlastní zahradě může skončit pokutou, stačí se dostat do křížku se sousedem

Na rozdíl od některých hnojiv, která mohou přinášet semena plevelů nebo patogeny, jsou listy obecně čisté a bezpečné. iZdroj fotografie: Depositphotos
Na rozdíl od některých hnojiv, která mohou přinášet semena plevelů nebo patogeny, jsou listy obecně čisté a bezpečné. Místo pálení je tedy využijte na zahradě.

Vypalovat porosty nesmíte vůbec

Ovšem oheň se na zahradách kromě pálení zahradního odpadu používal v minulosti ještě k jednomu účelu – a to k vypalování ploch (obvykle před jejich přeměnou na záhony). Pokud byste se však k této technice našich předků chtěli uchýlit, zbrzděte. Zákon o požární ochraně (č.133/1985 Sb.) totiž výslovně spalování jakýchkoliv porostů zakazuje. Výše pokut je stejná jako v předchozím případě.

Co říkáte na nové předpisy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články