Palice česneku velké jako dětská pěst zařídí květnový booster z hnoje

Pokud chcete mít opravdu maximální úrodu česneku, vsaďte na šikovné hnojivo z klasického hnoje. Opravdu mu prospívá.

Enormní úrodu česneku zařídí kopřivy a pampelišky i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Oblíbený česnek kuchyňský (Allium sativum), též česnek setý, je velmi bohatý na vitamíny a triterpenové saponiny a lektiny. Je základní složkou mnoha kuchyní a poskytuje četné zdravotní výhody. Není žádným překvapením, že bývá na zahrádkách k vidění opravdu často. Jeho pěstování však vyžaduje náležitou péči.

Jakou péči potřebuje česnek

Dobré hnojení však tyto jeho vlastnosti ještě podpoří, a navíc mu pomůže proti obávaným onemocněním, jako je například plíseň cibulová, vyskytující se na cibuli, česneku nebo pórku. Pro správnou péči o česnek je nezbytné rozdělit proces do dvou fází.

První fáze zahrnuje hnojení, které by mělo být provedeno v květnu. Během této fáze potřebuje rostoucí česnek dusík a hořčík k vybudování své zelené hmoty. Druhá fáze zahrnuje pravidelné odstraňování plevele a kypření půdy mezi rostlinami, aby se podpořilo lepší provzdušňování a zadržování vody, což umožňuje růst větších cibulí česneku.

Co si ještě pohlídat

Kromě odstraňování plevele a provzdušňování půdy je dalším kritickým aspektem péče o česnek také zalévání. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení česnek vyžaduje značné množství vody, a to zejména během horkých a suchých let. Když teplota vzduchu není příliš vysoká a občas se objeví déšť, stačí rostliny zalít jednou týdně. Pokud ovšem teploty rychle stoupnou, je třeba česnekový záhon zalévat každé tři až čtyři dny.

Palice česneku velké jako pěst zařídí obyčejný hnůj iZdroj fotografie: Pixabay

Jak hnojit česnek

Pokud jde o hnojení česneku, nejlepší možností je použití organického hnoje. Organický hnůj je bohatý na živiny, včetně dusíku, fosforu a draslíku, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Jedním z nejúčinnějších způsobů je použití hnojůvky. Ta se vyrábí smícháním zvířecího hnoje s vodou (1 díl hnoje na 8 dílů vody). Roztok se poté nechá odležet čtyři až pět dní. Po této době je hnůj připraven k použití jako hnojivo.

Chcete-li použít hnojůvku jako hnojivo pro česnek, zřeďte 2 litry připraveného hnoje v 10 litrech vody. Zředěný hnůj by se měl poté nalít kolem rostlin česneku, aby byly kořeny dostatečně vyživovány. Použití hnojůvky jako hnojiva je nejen efektivní, ale také ekologické, protože recykluje organický odpad na užitečný produkt.

Další tipy pro hnojení česneku

  • Použít můžete také kompost, tedy hnojivo vyrobené z organických zbytků, jako jsou listy, tráva, piliny, kůra atd. Pokud máte kompostovou hromadu, můžete ji použít jako hnojivo na česnek. Stačí ho rozložit na záhon.
  • Popel z krbu nebo ohniště je bohatý na draslík, což je pro česnek velmi důležité. Stačí ho rozprostřít kolem rostlin.
  • Kostní moučka – tato surovina je bohatá na fosfor, což pomáhá rostlinám vytvářet silné kořeny. Stačí ji jen volně rozhodit. Podobně působí i močovina.
Jak připravit záhony pro efektivní letní pěstování okurek iZdroj fotografie: Depositphotos

Je důležité si uvědomit, že při použití přírodních hnojiv je důležité dodržovat správné množství a aplikovat vše správným způsobem, aby nedošlo k přehnojení nebo poškození rostlin.

Hnojení česneku před sklizní

Pokud máte na záhonku pozdní česnek a do jeho sklizně zbývá alespoň měsíc, pak ho klidně ještě můžete přihnojit. Dávejte přednost přírodním prostředkům, které obsahují draslík a fosfor. Naopak dusík je v tomto období nepřípustný. Ideální je pro hnojení česneku dřevěný popel. Budete potřebovat asi 30 gramů na metr čtvereční – stačí ho jen rozhodit na záhonku (měl by být co nejjemněji podrcený) a dobře zalít.

Jak svůj česnek hnojíte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články