Pokud chcete svým rostlinám s každou zálivkou dávat zároveň i spoustu živin, pak vsaďte na docela obyčejný kravský hnůj.
Každý zahradník ví, že správná výživa půdy je pro zdravý růst rostlin a bohatou úrodu nezbytná. A i když je v současnosti na trhu k dispozici nespočet komerčních hnojiv, mnoho zahradníků hledá přirozenější a udržitelnější alternativy. Jednou z takových možností je i tekutý kravský hnůj. Toto organické hnojivo bohaté na živiny se snadno připravuje, a přitom dokáže poskytnout vašim rostlinám výživu, kterou potřebují.
Proč používat kravský hnůj
Je vynikajícím zdrojem dusíku, fosforu a draslíku, běžně označovaných jako NPK – jde o tři primární živiny nezbytné pro růst rostlin. Tyto živiny hrají klíčovou roli v různých aspektech vývoje rostlin, včetně růstu listů, produkce květů a zakládání kořenů. Vytvořením kapalného hnojiva z kravského hnoje můžete tyto životně důležité živiny dodat přímo svým rostlinám ve snadno vstřebatelné formě (a to během každé zálivky).
Jak si vyrobit zálivku
Začněte sběrem čerstvého kravského hnoje ze spolehlivého zdroje. V ideálním případě vybírejte hnůj od organicky chovaných krav, abyste se vyhnuli případné chemické kontaminaci. Poté najděte velkou nádobu nebo sud, do kterého se vejde požadované množství hnojiva. Naplňte nádobu asi do dvou třetin vodou. Je nezbytné používat nechlorovanou vodu, protože chlór může poškodit prospěšné mikroorganismy přítomné v hnoji. Postupně přidávejte kravský hnůj do nádoby za stálého míchání, abyste zajistili důkladné promísení všech složek.
Jako obecné vodítko slouží poměr jednoho dílu hnoje na deset dílů vody. Koncentraci však můžete upravit podle potřeb vašich rostlin a síly hnoje. Nechte směs louhovat minimálně jeden týden. Během této doby se živiny z hnoje vyplaví do vody a vytvoří se silné tekuté hnojivo. Směs občas promíchejte, tím usnadníte rozpadání hnoje. Po uplynutí zmíněného období tekutinu přeceďte přes jemné síto nebo plátýnko, abyste odstranili veškeré pevné částice. Výsledná tekutina je vaším domácí tekutým hnojivem pro celou zahradu.
Jak aplikovat hnůj správně
Jestliže chcete své rostliny řádně pohnojit, pak smíchejte jeden díl tekutého hnojiva s deseti díly vody. Toto ředění zajistí správnou rovnováhu živin a zabraňuje riziku popálení nebo přehnojení vašich rostlin. Tuto zálivku používejte jednou nebo dvakrát za měsíc. Pokud ovšem chcete svým rostlinám dopřát stálý a vyvážený přísun živin, pak zkuste přidat hotový koncentrát přímo do sudu s vodou. Na každých 5 litrů vody bude potřebovat asi 4 kapky neředěného tekutého hnoje. S touto tekutinou poté můžete svou zahrádku zalévat podle potřeby.
Tekuté hnojivo z kravského hnoje lze použít na širokou škálu rostlin, včetně zeleniny, ovoce, květin a dokonce i pokojových rostlin. Pravidelná aplikace během vegetačního období jim může pomoci podpořit bujný růst i zlepšit jejich celkové zdraví. Je však důležité si uvědomit, že tekutý kravský hnůj by měl být používán opatrně a střídmě. Nadměrná aplikace může vést k nerovnováze živin nebo nadměrnému množství solí v půdě. Po manipulaci s hnojem si navíc vždy důkladně umyjte ruce, abyste předešli možným zdravotním rizikům. A vyzkoušet můžete i zálivku z hrachové vody.