Pár sirek a o úrodu je postaráno: Hnojivo ze síry nakopne každou plodinu k růstu

Vyzkoušejte tento jednoduchý trik a vyrobte si hnojivo ze sirek. Za pár korun tak rostliny skvěle vyživíte a nakopnete k růstu. Pomůže vám jak na zahradě, tak doma.

Jak ochránit rostliny ve skleníku před zimou i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Bez potřebných živin vám rostliny neporostou. K jejich doplňování můžete využít kupovaná minerální hnojiva, jejichž používání se však z dlouhodobého hlediska nedoporučuje. Stopová množství toxických látek totiž pronikají do plodů a negativně ovlivňují životní prostředí i vaše vlastní zdraví. Vyrobte si namísto toho tuto extra výživnou směs z obyčejných sirek.

Co rostliny potřebují k růstu

Přestože základními stavebními prvky jsou draslík, dusík a fosfor, je toho mnohem víc, bez čeho se rostliny neobejdou. Vhodnými hnojícími směsi nejen stimulujete jejich vývoj, ale také podpoříte imunitní systém. Díky tomu budou celkově mnohem silnější, zdravější a odolnější vůči různým nemocem, houbovým chorobám, plísním i škůdcům. Z jakéhokoliv neduhu se tak mnohem snadněji a rychleji vzpamatují.

Jak přimět rostliny kvést

Tajemstvím velkých, zářivých a barevných květů spočívá především v pravidelné péči a dodržování určitých pravidel. Kromě vytvoření ideálních životních podmínek je hnojení nezbytnou součástí. Mezi důležité prvky podporující tvorbu květu patří především síra. Jejím používáním budou rostliny lépe a bujně kvést. Bez ní bude květů naopak málo a budou náchylnější vůči různým problémům.

Proč hnojit sírou

Kromě samotné tvorby květů, má síra také mnoho dalších pozitivních účinků pro vyvíjející se rostliny. Podporuje zejména procesy probíhající v rostlinných tkáních, jako fotosyntéza, dýchání a začleňování dusíku do oběhového systému. Jeho přítomností se zabraňuje hromadění škodlivých dusičnanů a těžkých kovů. Pro strádající rostlinu je sirné hnojivo výbornou první pomocí.

sirky iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy používat sirné hnojivo

Že vaše rostliny prahnou po zálivce ze síry poznáte především změnou barvy listů. Pokud se jejich odstín změní na světle zelenou, žlutou nebo až bělavou, měli byste začít ihned jednat. Tyto příznaky jsou projevem nedostatku chlorofylu a nesprávně fungující fotosyntézy. Tyto problémy se mohou projevit také pozastavením růstu nebo zakrnělým vývojem listů.

Jak vyrobit sirné hnojivo

Pro přípravu této výživné směsi nejprve rozpusťte hroty sirek ve vodě. Použijte přibližně 8 – 10 kusů na 250 ml vody. Hodinu je nechte ve vodě odmočit, a poté výsledný roztok použijte k zálivce venkovních i pokojových rostlin. Dalším způsobem použití sirek, je jejich aplikace přímo od květináče nebo záhonu. Jednoduše sirky hlavičkou dolů zapíchněte do substrátu a nechte působit. S každou zálivkou se bude síra postupně uvolňovat. 

Jak na hnojení pokojových rostlin

Jak dodáváte síru rostlinám vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články