Pařez ze zahrady zmizí úplně sám, stačí ho zalít benzínem

Nevzhledný pařez vám už nemusí otravovat život na zahradě – zbavíte se ho jednoduše za použití jednoho jediného kanystru benzinu.

Jak odstranit pařez i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V klidné oáze zahrady může být pařez stojící na nevhodném místě opravdu nepříjemným problémem. Tento zkroucený, mlčenlivý strážce starých pořádků sice nabízí rustikální kouzlo, ale může také představovat výzvu. Dokáže totiž narušit krásu dobře udržované zahrady, protože leckdy dokáže obrazit novými výhony a jako bonus se může stát i překážkou pro nepozorné chodce. Boj s ním může být náročný, vyžaduje čas i úsilí, zejména pokud má rozsáhlý kořenový systém. Někdy však pomůže menší trik.

Rychlé odstranění benzinem

Tato metoda spočívá ve vytvoření hlubokých otvorů v pařezu pomocí vrtačky, jejich naplnění směsí cukru a solanky (dusičnanu draselného) v poměru 3:7 a následném zalití benzínem. Pak se na místo položí rozbuška a pařez se zapálí. Během 10 minut se promění v popel, který stačí jen odklidit. Tato metoda je účinná a rychlá, ale vyžaduje opatrnost. Takže pokud se na ni necítíte, můžete vyzkoušet i jiné osvědčené prostředky. Podobný postup už Chalupáři-Zahrádkáři popsali mnohem podrobněji v tomto článku.

Jak bezpečně a rychle odstranit pařez – hrubou sílu nebudete potřebovat, pomoci vám mohou třeba houby

Pomalu, ale chutně

Těm, kteří dávají přednost pomalejšímu a přirozenějšímu postupu, radí web iReceptář použití hub. Místo toho, abyste pařez jen zničili, ho tak přeměníte na vhodné místo pro pěstování hub. Do pařezu lze naočkovat mnohé dřevokazné houby, jako je například hlíva ústřičná, Jidášovo ucho, penízovka sametonohá nebo houževnatec jedlý (shiitake).

Tyto houby nejen pomáhají při rozkladu pařezu, ale také poskytují zdravou a chutnou úrodu. „Penízkovka zlikviduje pařez asi za 5 let, s jinými druhy zkušenost nemám,“ říká čtenář Radek S. z Litomyšle.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i táborák iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud na zahradě pokácíte strom, budete se muset ještě vyrovnat s tím, co po něm zůstane

Ráj přírody a krásy

Pařez se však může podle webu MagazínZahrada stát útočištěm užitečného hmyzu a přispět tak k ekologické rovnováze vaší zahrady. Pokud jej ozdobíte kvetoucími rostlinami nebo sukulenty, můžete tuto „mrtvou“ rostlinu proměnit v úchvatný zahradní prvek. Osobně doporučuji vydlabat do pařezu díru a rostliny zasadit dovnitř – během několika let se tak pařez rozloží zcela sám.

Jak na pěstování hub v pařezu

Jak odstraňujete pařezy ze zahrady vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články