Pařez zmizí cobydup, zničí ho obyčejná sůl

Aby mohla sůl na pařez dobře působit, stačí ho jen šikovně navrtat a udržovat správné podmínky. Díky tomu se ho zbavíte opravdu rychle.

Jak se zbavit pařezu na zahradě bez příliš velké námahy a za pár dní i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstranění pařezu ze země může být časově náročný a namáhavý úkol, existuje však jednoduché, ale účinné řešení, které může jeho rozklad velmi významně urychlit. A nemusíte se vydávat do obchodu pro drahé komerční přípravky – postačí vám docela obyčejná sůl z kuchyně (nebo klidně ta posypová). Ovšem pro ještě lepší účinek můžete celý proces vylepšit levným dusičnanem amonným, který zároveň vaši zahradu i pohnojí.

Odstranění pařezu může být obtížné

Po pokácení stromu může být zbylý pařez na zahradě na obtíž, zabírá cenné místo a představuje překážku při terénních úpravách a dalších venkovních aktivitách. Jeho kompletní odstranění obvykle vyžaduje značné množství času a úsilí. Často je nutné ho rozkopat, proříznout kořeny a použít těžkou techniku nebo poctivou ruční práci k jeho úplnému vytažení ze země. Proč však celý tento proces nenechat raději na přírodě?

Síla soli při likvidaci pařezu

Prvním krokem tohoto postupu je vyvrtání několika hlubokých a širokých otvorů do pařezu. Počet otvorů a jejich hloubka závisí na velikosti a stáří pařezu. Hlubší otvory jsou pro podporu procesu rozkladu účinnější. Po vytvoření těchto otvorů je zcela vyplňte solí. Nakonec pařez zakryjte zeminou a dobře jej překryjte plachtou nebo plastovou fólií, aby mohla sůl nerušeně působit. Pokud je pařez suchý, trochu ho předtím zalijte vodou.

Sůl působí na dřevo a urychluje přirozený proces rozkladu tím, že poskytuje nezbytné živiny mikroorganismům, které jsou zodpovědné za rozklad organické hmoty. Tato metoda může zkrátit dobu, za kterou pařez zmizí, na polovinu. Za pouhé dva až tři roky se tvrdohlavý pařez, který kdysi hyzdil vaši zahradu, promění v hromadu rozkládající se hmoty a nezanechá po sobě žádné stopy, kromě prohlubně v zemi, kde kdysi stával.

Pokud na zahradě pokácíte vzrostlý strom, zbude vám po něm nepříjemný „dáreček“ v podobě pařezu – s tím si však poradí sůl iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud na zahradě pokácíte vzrostlý strom, zbude vám po něm nepříjemný „dáreček“ v podobě pařezu – s tím si však poradí sůl

Ještě rychlejší je dusičnan amonný

Tento proces je nejen účinný, ale také šetrný k životnímu prostředí, protože spoléhá na přirozený rozklad s minimálním poškozením okolního prostředí. Pokud se ovšem chcete pařezu zbavit během jediné zimy, pak k soli přimíchejte ještě dusičnan amonný. I tato sůl je běžně dostupná a stojí jen pár desetikorun. Je dostupná v každém větším hypermarketu nebo dobře zásobené drogerii.

Jak odstranit pařez do 5 minut jednoduše a rychle

Jaký je váš osvědčený postup při likvidaci odolného pařezu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články