Těžká technika není potřeba: Pařez zmizí i bez kopání, zničí ho obyčejná sůl

Pokud se na zahradě potýkáte s tvrdohlavým pařezem, neklesejte na mysli. Existuje důmyslný způsob, jak se s ním vypořádat.

i Zdroj fotografie: Shams948 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Sůl se může zdát jako velmi nepravděpodobný kandidát na odstranění pařezu. Její vlastnosti však mohou být při správné aplikaci docela účinné. Působí totiž tak, že pohlcuje vlhkost ze svého okolí a v případě pařezů tak pomáhá dřevo vysoušet a urychlovat proces rozkladu.

Jak zlikvidovat pařez solí

Začněte tím, že do pařezu vyvrtáte několik otvorů vzdálených od sebe asi 5 cm. Hloubku volte okolo 15-20 cm, aby sůl mohla dobře proniknout do dřeva. Každý otvor poté vydatně zasypte kuchyňskou solí. Cílem je dostat do pařezu co nejvíce soli, aby začala působit na nežádoucí vlhkost uvnitř, jak radí web FamilyHandyman.

Abyste vše parádně opravdu rozjeli, zabalte pařez do plastové fólie. To pomůže udržet uvnitř pařezu vlhkost (paradoxně!), kterou pak sůl vytáhne ven, čímž účinně urychlí proces rozkladu. Nakonec pařez přikryjte vrstvou zeminy.

Bez chemie, za to efektivně: Nečistoty a mastnotu z kuchyňských skříněk zničí sůl v kombinaci s octem

Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím dusičnanu iZdroj fotografie: Mokkie / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Nedovolte pařezu, aby na vaší zahradě zacláněl déle, než je nezbytně třeba. Místo toho se ho zbavte s použitím soli.

Tím se nejen skryje (a vaše zahrada tak bude zase vypadat o něco lépe), ale také se v něm udrží vlhkost, což napomáhá rozkladu. Pak už je vaším přítelem jen a jen trpělivost. Zkrátka a dobře nechte přírodu, ať si poradí sama. Během několika následujících týdnů se malé pařezy rozloží úplně a u těch větších bude alespoň jasně patrný rozdíl v jejich kondici. A ještě rychleji vás pařezu zbaví levná močovina, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Po rychlíky se víc hodí hořlavina

Stejně jako u metody solení vyvrtejte hluboké díry po obvodu a v horní části pařezu. Otvory naplňte vhodnou hořlavou kapalinou (magazín TheSpruce rozhodně nedoporučuje benzín nebo motorový olej kvůli jejich toxické a výbušné povaze). Nechte ji několik týdnů nasáknout a pak zapalte. Pařez bude pryč natošup.

Červená řepa bude sladká a velká, dopomůže k tomu jen sůl

Červená řepa bude sladká a velká, dopomůže k tomu obyčejná sůl

Pokud jste se někdy potýkali s nevítaným pařezem na zahradě, pak víte, jak obtížný počin to je. Naštěstí si vše můžete usnadnit. iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud jste se někdy potýkali s nevítaným pařezem na zahradě, pak víte, jak obtížný počin to je. Naštěstí si vše můžete usnadnit.

Pařezů se zbavujte vždy za klidného bezvětrného dne a pro případ nouze mějte po ruce zdroj vody. Je nezbytné hoření kontrolovat opravdu po celou dobu, aby nedošlo k nechtěnému požáru – tedy žádné doutnání přes noc. Ale to platí pro každý otevřený oheň,“ radí na závěr dobrovolný hasič. Petr K. z Hradce Králové.

Z překážejícího pařezu si můžete udělat i opravdu dobře vypadající táborák

Jak se zbavujete nechtěných pařezů na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články