Pařez zmizí ze zahrady cobydup, stačí na něj nasypat sůl

Pokud vám na zahradě překáží nevzhledný pařez, nemusíte se hned uchylovat k použití těžké techniky – pomůže i obyčejná sůl.

Starý pařez vám pomohou odstranit obyčejná dusíkatá hnojiva i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odstranění pařezu ze zahrady může být náročný úkol. Obvykle vyžaduje čas, úsilí a někdy i zásah odborníků. Existuje však prastará, ekologická metoda, která může tento úkol zjednodušit (a samozřejmě také značně zlevnit). A podle informací z webu AAzdraví budete potřebovat jen sáček docela obyčejné soli.

Rozklad pařezu pomocí soli

V ideálním případě odřízněte strom co nejblíže k zemi, abyste minimalizovali výšku pařezu. Poté do něj vyvrtejte mnoho hlubokých a širokých otvorů. Ty pomohou soli proniknout hluboko do dřeva, což celý proces značně urychlí. Vyvrtané otvory naplňte solí o vysoké koncentraci. „Kuchyňská sůl na pařezy funguje docela dobře, ale ještě účinnější je v tomto případě ta kamenná nebo ještě lépe epsomská alias síran hořečnatý, a to díky vyššímu obsahu minerálů. Koneckonců – používá se i v léčitelství,“ napsal nám k tématu čtenář Luděk P. z Protivína.

Poté přikryjte pařez zeminou a přes ni natáhněte ještě plachtu nebo igelitovou fólií. Toto zakrytí zadržuje vlhkost a teplo, které jsou pro urychlení procesu rozkladu zcela nezbytné. I tak však může celý proces trvat i několik let. Sůl se postupně vyluhuje do dřeva, pohlcuje vlhkost a pařez tak celkově rozkládá. Nakonec steří tak, že do něj bude stačit už jen kopnout a bude hotovo.

Manžel přeměnil nevzhledný pařez na dům pro trpaslíky

Vyhněte se pálení pařezu

Vypalování je další tradiční metodou odstraňování pařezů, ale podle webu iReceptář ho rozhodně nelze příliš doporučit, protože představuje značné riziko požáru, a to zejména v obytných oblastech nebo v období sucha. Vyžaduje průběžnou kontrolu a není vždy úspěšné (především u čerstvě pokácených pařezů nebo pařezů bohatých na mízu).

Pokud si v lese nasbíráte přírodní šišky, nemusíte se je využívat jen jako krásnou dekoraci – promění se i v přírodní osvěžovač. iZdroj fotografie: Pixabay
Použití soli na pařez v zahradě může být účinnou metodou, jak ho odstranit – je však třeba při jejím použití postupovat přesně podle návodu

Pařez můžete i využít

Jestliže však pro vás odstranění pařezu není prioritou nebo pokud dáváte přednost kreativnějšímu přístupu, můžete zvážit i tyto nápady:

  • Přeměňte jej na květináč: Pomocí motorové pily vydlabejte střed pařezu. Naplňte jej zeminou a zasaďte do něj květiny, bylinky nebo jiné rostliny.
  • Proměňte jej v domeček pro víly: Vyřežte dveře a okna nebo pařez vyzdobte přírodními materiály – do celého procesu můžete zapojit i děti, určitě vám rády pomohou.
  • Lze ho také využít i jako pítko pro ptáky nebo zahradní stolek, Chalupáři-Zahrádkáři doporučovali již dříve.
30 báječných nápadů pro využití starého pařezu

Jak jste si s likvidací větších či menších pařezů poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články