Pavouci se už v domě neukáží, odežene je obyčejný ocet

Zbavit se pavouků v domácnosti nebývá právě jednoduché – není však třeba sahat po chemii, zvládnete to i s přírodními prostředky.

Pavouci se už v domě neukáží, poradí si s nimi obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Xocolatl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
                   

Pavouci se vyskytují téměř v každé domácnosti. Důvody jejich výskytu mohou být různé, přičemž hlavní příčiny se často přisuzují nečistým nebo tmavým obytným prostorám. Ovšem v chladnějších ročních obdobích se stahují prakticky kamkoliv, kde ucítí trochu tepla. A jak se jich zbavit? Nemusí to být tak obtížné, jak to na první pohled vypadá.

Začít je třeba úklidem

Pavouci mohou sloužit i k prospěšným účelům, protože dokážou konzumovat obtěžující mouchy, komáry a další hmyz. Pro ty, kteří se jich však i přes to snaží zbavit, je nezbytný především důkladný úklid. To zahrnuje především vyčištění opravdu všech koutů, odstranění drobků a kontrolu každého potenciálně útulného místa, které by je mohlo lákat. Při této příležitosti je také můžete odpudit – a to jednoduše přírodně.

Boj s pavouky si totiž lze usnadnit pomocí některých ostrých vůní. Podle webu PrimaReceptář jim vadí například pomeranč, citron, drcené kaštany nebo lískové oříšky. Umístění těchto přírodnin do rohů v místnosti může pomoci tyto nepříjemné společníky odradit. Kromě toho může být účinné i ošetření esenciálními oleji, jako je mátový, eukalyptový nebo tea tree. Jednoduše rozmíchejte 20 kapek esenciálních olejů v 1 litru vody a aplikujte jako postřik. O jejich použití jsme už na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali. A doporučujeme i pravidelné větrání.

Zapuzení pavouků citronem je mnohem jednodušší, než si myslíte

Jak nadobro vyhnat pavouky z domu: Vůni esenciálních olejů nesnesou

Pomůže vám i ocet

Kyselost octa také účinně odpuzuje pavouky – a vůbec přitom nezáleží na tom, jaký použijete. Jednoduše připravte roztok z vody a octa v poměru 1:1, přelijte ho do postřikovače a aplikujte všude tam, kde se pavouci vyskytují. S dalším trikem nám poradila naše čtenářka Jana K. z Přerova. Podle ní pomůže jednoduše příroda.

„Je známo, že koňské kaštany pavouky odpuzují. Pokud jich několik umístíte na okenní parapet nebo podél lišt, můžete je odradit od toho, aby se tam shromažďovali. Koňské kaštany vydrží dlouho, než se zkazí.“

Pavouci nebývají v domácnosti právě příjemnými společníky, ale s trochou pomoci od běžných přírodních prostředků je vyhostíte. iZdroj fotografie: Pixabay
Pavouci nebývají v domácnosti právě příjemnými společníky, ale s trochou pomoci od běžných přírodních prostředků je vyhostíte.

Nevytvářejte pavoukům pozvánky

Pokud máte v noci při větrání rozsvíceno, můžete pavouky nechtěně pozvat dovnitř, informuje web Deník. Pokud si tedy na tento aspekt údržby svého domu dáte pozor, ušetříte si většiny problémů. Já mám ve všech oknech nalepené velmi jemné síťky, ale musím je pravidelně kontrolovat – pavouci se totiž dokážou protáhnout i tou nejmenší skulinou.

Jak proti těmto nepříjemným návštěvníkům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články