Pavoukům v domě je konec, zatočí s nimi obyčejná citronová kůra

Pavouci jsou sice v naprosté většině případů zcela neškodní, ale ani tak nebývá soužití s nimi příjemné – vyžeňte je z domu snadno.

Tito osminozí tvorové vám mohou pomoci s eliminací nepříjemného hmyzu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pavouci jsou běžnou domácí přítěží, bez které by se mnoho lidí raději obešlo. Tito osminozí tvorové se často dostávají do našich koupelen, kuchyní a koutů, kde vyhledávají teplé a vlhké prostředí. Přestože existuje řada komerčních výrobků, která je dokáže odpudit, vsadit lze i na přírodní prostředky. Skvělé jsou citrusy nebo máta.

Použijte kůru z citrusů

Jedním z účinných a přirozených způsobů, jak pavouky odradit, je potírání míst, kde mají tendenci se ukrývat, citronovou kůrou. Citrusová vůně působí podle stránek Deník jako repelent a odrazuje pavouky od toho, aby se zde zabydleli. Tato metoda může být užitečná také proti mravencům. Pro ty, kteří hledají alternativní metodu, může být účinný repelentní sprej vyrobený za pomoci kvalitních esenciálních olejů a vody.

Výbornou volbou jsou esenciální oleje, jako je tea tree olej, levandule, máta peprná, citrusy a skořice. Tuto směs lze rozprašovat po domě jako odstrašující prostředek. O jejich použití jsme už na stránkách Chalupáři-Zahrádkáři psali. A doporučujeme i pravidelné větrání.

Vsadit lze i na křemelinu

Další méně známou, ale účinnou látkou proti pavoukům je podle webu Prima-receptář i křemelina. Vyrábí se ze zkamenělých zbytků vodních organismů a skládá se především z oxidu křemičitého. Křemelina je cenově dostupná, netoxická a účinná při odpuzování nejenom pavouků, ale i různých druhů hmyzu. Jednoduše smíchejte jednu polévkovou lžíci křemeliny s vodou a jak rozprašte ji po domě. Budete překvapeni, jak účinná je.

Zapuzení pavouků citronem je mnohem jednodušší, než si myslíte

Jak nadobro vyhnat pavouky z domu: Vůni esenciálních olejů nesnesou

Jen odrazování bohužel nestačí

Pro udržení pavouků na uzdě je nezbytné zavést i preventivní opatření – pokud je totiž do domu vysloveně nalákáte, budou se poté vypuzovat mnohem hůře. Základem je utěsnění oken a dveří těsnicí hmotou, které slouží nejen jako bariéra proti pavoukům, ale také pomáhá v zimě udržet teplo. Myslete také na to, že se pavouci obvykle zdržují ve štěrbinách a rozích.

Pokud nemáte tyto osminohé návštěvníky právě v lásce, naučte se, jak proti nim opravdu účinně zasáhnout iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud nemáte tyto osminohé návštěvníky právě v lásce, naučte se, jak proti nim opravdu účinně zasáhnout

Pravidelný úklid je proto v tomto ohledu absolutně nezbytný. „Kromě toho může být výhodné zařadit do místnosti rostliny, které jsou známé tím, že pavouky odpuzují. Jde například o různé druhy mát, meduňku, eukalyptus nebo kajeput střídavolistý alias tea tree oil,“ radí čtenářka Mirka P. z Třebíče. A já mohu její zkušenost jen potvrdit – kde pěstuji máty, tam nemám pavouky. A vám rozhodně doporučuji totéž.

Jak se proti nájezdům těchto nepříjemných návštěvníků bráníte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články