Pavouci se v říjnu stahují do tepla: Kdo je nechce doma, může je vyhnat za pomoci kaštanů

S příchodem chladného říjnového vzduchu hledá mnoho živočichů útočiště před chladem a pavouci nejsou výjimkou. Pomohou kaštany.

Pavouci se už v domě neukáží, poradí si s nimi obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Xocolatl, Wikimedia Commons, CC BY-SA 4.0
                   

Naše domovy nám aktuálně poskytují teplé a suché prostředí, což je přesně to, co tito osminozí hosté hledají. Přestože pavouci hrají v přírodě zásadní roli, protože udržují populaci hmyzu pod kontrolou, nejsou v domácnosti rovna nejvítanějšími hosty, jak píše web Dagens. Pokud je chcete udržet na uzdě, aniž byste se uchýlili ke škodlivým metodám, použije jako tajnou zbraň kaštany.

Proč pavouci lezou na podzim dovnitř?

Když na podzim klesne teplota, pavouci vyhledávají ta nejteplejší místa, kde mohou bez obtíží přežít. Toto chování je přirozené; nesnaží se o invazi, ale jednoduše hledají vhodný úkryt. Bohužel naše domovy jim poskytují přesně to, co potřebují – ochranu před chladem a přístup k potravě (hmyzu). Nemusíte je však hned zabíjet, vyhnat je lze i humánnějším způsobem.

Jak přežít sezónu klíšťat: Domácí repelent na bázi esenciálních olejů

Pokud se na pavouky, kteří se potulují po vašem domově, nedíváte právě přívětivě, zkuste svůj pohled přehodnotit iZdroj fotografie: Pixabay
Prevence je vždy lepší než léčba a jedním z nejlepších způsobů, jak zabránit pavoukům vniknout do bytu, je nastražení kaštanů.

Síla vůně aneb esenciální oleje

Pavouci mají velmi vyvinutý čich, který lze využít proti nim. Některé vůně je odpuzují a to zejména v případě že jsou opravdu hodně koncentrované, jako třeba esenciální oleje. Mezi nejlepší volby patří podle odborníků ze StopAndStore eukalyptový olej, mátový olej a tea tree olej. Možností jejich použití je hned několik.

  • Namočte bavlněné tamponky do vybraného esenciálního oleje a umístěte je kolem vstupních míst, jako jsou okna, dveře a větrací prostory.
  • V lahvičce s rozprašovačem smíchejte několik kapek esenciálního oleje s vodou a lehce postříkejte místa, kudy pavouci pravděpodobně vnikají do domácnosti nebo kde se schovávají.
  • Olej aplikujte přímo na rámy oken a dveří, případně i na škvíry a štěrbiny, kam mohou pavouci vniknout.

Kaštany: přírodní prostředek proti pavoukům

Méně známým, ale velmi účinným přírodním odpuzovačem pavouků je skromný kaštan. Z nějakého důvodu – snad kvůli sloučenině, kterou uvolňují – se jim pavouci vyhýbají. Přesná vědecká podstata tohoto jevu není zcela objasněna, ale neoficiální důkazy a praktiky našich babiček potvrzují, že kaštany dělají zázraky.

Alobal v pračce

Aviváž už nebude potřeba, hravě ji nahradí esenciální oleje

Pokud na i vy nemůžete v domě vystát nezvané osminohé návštěvníky, pak se proti nim letos vybavte s dostatečným předstihem iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud na i vy nemůžete v domě vystát nezvané osminohé návštěvníky, pak se proti nim letos vybavte s dostatečným předstihem.

Nejlepším způsobem, jak maximalizovat jejich účinnost, je rozříznout kaštany napůl. Poté je položte na parapety, ke dveřím a vůbec všude tam, kudy by k vám pavouci mohli chtít proniknout. Uvidíte, že rychle odtáhnou jinam.

Jak proti pavoukům ve svém domě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články