Bramborový salát dovedený k dokonalosti. Stačí se držet zásadních rad a bude chutnat i vypadat lépe než kdy jindy

Bramborový salát nesmí na Vánoce chybět na žádném štědrovečerním stole. Dodržte několik základních pravidel a výsledkem bude perfektní pochoutka.

i Zdroj fotografie: Pohled111 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Nejlepší bramborový salát bude vždy ten domácí. Postup při jeho tvoření není složitý, gró přípravy tkví ve výběru správných surovin, počínaje vhodným typem brambor přes kořenovou zeleninu až po další ingredience. Velkou roli hraje dobře ochucená zálivka, která ingredience stmelí, propojí jejich chutě a dodá bramborovému salátu příjemnou konzistenci a šmrnc.

Buďte obezřetní při koupi brambor

Základem je správně vybraný druh brambor. Ne všechny, které jsou v obchodech dostupné, se k přípravě bramborového salátu hodí. Potřebujete brambory, které nejsou moc moučnaté, mají pevnou dužinu a v salátu se nerozdrobí a nevytvoří nevzhlednou kaši. Ideální druh brambor je varný typ A. Vařte je ve slupce zhruba patnáct minut, po vychladnutí oloupejte a nakrájejte za pomoci kovového krájecího kolečka.

Zelenina v salátu? Čerstvá i nakládaná

Kořenová a jiná zelenina je nedílnou součástí bramborového salátu, která mu dodá na chuti. Někdo preferuje koupit nakládanou zeleninu, která ušetří čas, jiný si zase zakládá na zelenině čerstvé. V každém případě je důležitý poměr zeleniny a brambor. Minimálně polovinu salátu by měly tvořit brambory, zbytek zelenina a další ingredience. Do měkka uvařenou kořenovou zeleninu nakrájejte na drobné kostičky. Stejně učiňte i s nakládanými okurkami, které dodají na kyselosti.

Jak uvařit brambory iZdroj fotografie: Pixabay

Jednoduchý bramborový salát a cibule

S cibulí v bramborovém salátu se to má u každého jinak, někdo ji nemůže ani cítit a někdo si ho bez ní nedokáže naopak vůbec představit. Pokud si s cibulí trochu nepohrajete, může nám celkový dojem ze salátu pokazit. Řešením je najemno nasekanou cibuli přelít vařící a posléze i studenou vodou. Cibule tak nebude pouštět šťávu, kvůli které se může bramborový salát rychleji kazit. Po spaření také získá jemnější chuť, což ocení děti nebo ti, kteří ostré cibuli neholdují.

Přidejte do salátu vejce

Rozmanitějším se bramborový salát stane, přidáte-li do něj natvrdo uvařená vejce. Vhodnější jsou vajíčka několik dní stará, úplně čerstvá se hůř loupou. Vajíčka vařte osm až deset minut ve vodě, do které jste přidali lžíci octa. Díky němu si žloutky uchovají sytě žlutou barvu. Po uvaření slijte horkou vodu a napusťte studenou, čímž přerušíte proces varu. Vajíčka nechte pár minut odležet, oloupejte a nakrájejte pomocí krájecího kolečka.

Perfektní bramborový salát podle profesionála iZdroj fotografie: Pixabay

Bramborový salát s majonézou i zálivkou

Na výběr máte spoustu možností, jak zálivku připravit. Někomu vyhovuje koupená majonéza, kterou do bramborového salátu zamíchá, jiný zvolí odlehčenou variantu v podobě bílého jogurtu. Kompromisem mezi dietní a klasickou verzí je dresing z majonézy a bílého jogurtu. Přimíchat můžete také trochu plnotučné hořčice, worchesterové omáčky nebo lák ze zavařených okurek. Poté už stačí dochutit solí a pepřem tak, jak máte rádi.

Každý salát je originál

Do bramborového salátu můžete přidat i jiné ingredience. Vděčnou surovinou je čerstvý nebo sterilovaný hrášek či zavařená kapie. Ti, kdo mají rádi sladší chutě, mohou dodat pokrájené jablko nebo sterilovanou kukuřici. Masožrouti zase uvítají měkký salám. Nejdůležitější je ale především všechny ingredience pořádně promíchat a nechat v chladu odležet, aby se propojily všechny chutě.

Přípravu perfektního salátu krok za krokem si můžete prohlédnout na tomto videu

Jaký je váš osvědčený recept na přípravu bramborového salátu?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články