Pěstování hub na zahradě aneb jak zařídit úrodu až do pozdního podzimu

Abyste si pochutnali na pokrmech z hub, nemusíte chodit do lesa. Houby si můžete vypěstovat i u sebe na zahradě.

zpracování hub i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spousta Čechů patří mezi vášnivé houbaře a ani v české kuchyni není o pokrmy z hub nouze. Oblíbenou součástí jídelníčku jsou nejen pro svou chuť, ale i vysoký obsah bílkovin, díky kterému je někteří přezdívají masem lesa. Kromě toho obsahují spoustu vlákniny a jen minimum tuku. Pokud neradi chodíte do lesa, ale na houbových řízcích nebo omáčkách si pochutnáváte rádi, určitě vás potěší zjištění, že hříbky, bedly i jiné druhy si můžete vypěstovat i u vás na zahradě.

Připravte houbám přirozené prostředí

Každý správný houbař ví, že konkrétní druhy hub rostou vždy na určitých místech. Žijí totiž v symbióze s okolní přírodou, konkrétně se stromy – odtud často pochází i jejich druhová jména. Kozáky a křemenáče najdete pod břízami, hřiby pod smrčky nebo duby a klouzky v modřínovém hájku. Chcete-li se vrhnout na pěstování hub v zahradě, musíte napodobit přírodu a připravit jim tu vyhovující podmínky, kde se bude podhoubí dařit. Neobejdete se tedy bez alespoň jednoho stromu. Podle druhu, který u vás roste, vyberte i houby, které budete pěstovat.

Pěstování hub za pomoci droždí

S rozmnožováním houbám pomáhají také zvířata, která je pojídají. Houba projde jejich trávicím traktem, z výtrusů se tak odstraní ochranný film a postupně z nich vznikne podhoubí. V domácích podmínkách můžete vyzkoušet nastartovat jejich růst za pomoci droždí. Klobouk houby namelte v mlýnku na maso, dejte do litrové láhve, zalijte vodou a přidejte dvě lžíce kvasnic. Nechte měsíc stát – houbová dužina se usadí na dně a na vrchu zůstanou výtrusy. Ty poté rozřeďte v sudu s vodou a zalejte stromy, pod kterými chcete houby pěstovat.

Houby - bedla jedlá iZdroj fotografie: Pexels

S pěstováním hub pomůže speciální sadba

Nechcete-li se namáhat s mletím kloboučku, můžete zakoupit hotovou houbovou sadbu. Takovou směs zapracujete do vlhké půdy u kořenů stromů. To můžete provést kdykoliv od jara do podzimu, pokud budou teploty vyšší než deset stupňů. Samotným vysazením pěstování hub nekončí – k růstu potřebují vlhko, nezapomínejte tedy sadbu zalévat. Bude-li houbám dané prostředí vyhovovat, uchytí se a vy budete mít o úrodu hub až do podzimu postaráno. Nemáte-li v zahradě stromy, a pěstování hub vás přesto láká, vyzkoušejte třeba pěstební nádoby na hlívu.

Jak pěstovat hlívu ústřičnou na špalku

Co všechno pěstujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články