Jedna plastová lahev a mám houby po celý rok: Už žádné zdlouhavé hledání v lese, jejich pěstování zvládne i laik

Na houby není třeba chodit pouze do lesa. Ke svému růstu totiž potřebují opravdu málo a dařit se jim bude i v plastové lahvi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi patří mezi národy houbařů, a to i přes to, že je v lesích sezóna této laskominy poměrně krátká. Specialisté sice najdou jedlé kousky i během brzkého jara anebo naopak těsně před příchodem zimy, ale ty pravé houbové žně se chtě-nechtě odbývají od srpna do října. Pokud si však chcete dopřát čerstvé houby po celý rok, stačí , když si osvojíte jednoduchý trik s plastovou lahví. Nepotřebujete žádnou profesionální pěstírnu – naopak. Rodinu můžete zásobit chutnými houbami a bez speciálního vybavení

Velká plastová lahev jako základ

Houby toho ke svému růstu příliš mnoho nepotřebují. Obvykle jim stačí jen vhodná teplota, vlhkost a podklad. Nejnáročnější jsou v tomto směru druhy, které ke své spokojenosti potřebují blízkost stromů s jejichž kořeny žijí v symbióze. Ty se doma prakticky pěstovat nedají (rozhodně nestačí jeden velký smrk nebo dub, který vám roste na zahradě). Ovšem houby dřevokazné mají na svůj růst docela jiné nároky.

Mezi tyto druhy hub patří i hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus (Jacq.) P. Kumm., Führer Pilzk.: 24, 104 (1871)), což je dřevokazná houba z čeledi hlívovitých (Pleurotaceae). Druhů jedlých hlív existuje samozřejmě více, ale tahle je nejznámější. Prodává se i pěstitelských sadách, kdy je jejím základem pro pěstování docela obyčejná sláma. Je pouze třeba ji správně upravit, což lze provést i doma. Jako vhodná nádoba pak poslouží velký plastový kanystr alias PET lahev, jež se používá na vodu.

Jak připravit substrát pro houby

Nejdřív vezměte slámu a nařežte ji na menší kousky. Poté ji musíte spařit, abyste ji zbavili všech choroboplodných zárodků. To lze provést zcela jednoduše: slámu vložte do hrnce a zalijte ji vodou. Pak vše přiveďte k varu a vařte na středním plameni přibližně po dobu 30 minut. Po této době hrnec stáhněte z plamene a slámu vyjměte na vhodnou podložku. Počkejte, dokud zcela nevychladne, a také dokud z ní neodteče veškerá přebytečná voda.

Pěstování hlívy v barelu iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní máte pěstební podklad hotový a můžete si připravit místo pro pěstování. Vezměte velký barel od vody (měl by mít objem minimálně 5 litrů) a patřičně ho upravte. Jednu část odřízněte (mělo by jít o dno nebo hrdlo) a dovnitř vložte spařenou slámu. Nakonec dovnitř vložte mycelium. To lze koupit ve všech větších hobbymarketech často se prodává v sáčku s obilnými zrny nebo právě slámou, na níž se rozrůstá. Před nákupem ho však musíte zkontrolovat – nesmí být vyschlé, ale ani plesnivět.

Pěstování hlívy v barelu

Nakonec mycelium na slámě navlhčete s pomocí rozprašovače A totéž provádějte každý den. Barel položte na teplé místo (nemusí být příliš světlé) a choďte ho pravidelně kontrolovat. Mnohdy se první známky růstu objeví už po 15 dnech. Ke sběru si později vybírejte jen dostatečně vzrostlé houby. A po první sklizni nádoby rozhodně nevyhazujte, hlíva vám takto vyroste ještě několikrát. Zbytky slámy pak můžete vhodit jednoduše na kompost a založit si novou kulturu.

Máte na zahradě zbytečný pařez? Než ho vykopete, zjistěte, jak ho použít k pěstování chutné houby

Jak pěstujete houby doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články