Pěstování majoránky v domácích podmínkách: Při dodržení zásad péče může mít čerstvou bylinku po celý rok úplně každý

Pěstování majoránky doma v květináči má mnoho výhod. A není to vůbec obtížné, stačí se jen řídit prověřenými pravidly.

i Zdroj fotografie: Freepik / Depositphotos
                   

Dnes se majoránka zahradní (Origanum majorana, syn. Majorana hortensis) pěstuje především v oblasti Středomoří, ovšem nijak obtížné není ani její pěstování v květináči. Pěstovat ji můžete buď z výsevu nebo ze sazeniček v zahradnictví – v supermarketu ji rozhodně nekupujte, rostlinky nebývají totiž příliš trvanlivé a rychle na parapetu uhynou.

Jak pěstovat majoránku doma

Aby pěstování majoránky přineslo očekávané výsledky, je třeba dodržet všechny podmínky. Pokud ji chcete pěstovat ze semínek, pak je při výsevu do substrátu pouze jemně zakryjte tenkou vrstvou jemnozrnné (prosáté) zeminy a mírně zalévejte. Pokud vše uděláte správně, měly by se pár dní po výsevu objevit první klíčky.

Pěstování majoránky a jak na to

Majoránka má dvě odrůdy: jednoletou a víceletou. I když nejde o zcela přesný popis – víceletá bylinka je ve skutečnosti křížence majoránky a estragonu a na její chuti je to znát. Pokud tedy chcete, aby vám majoránka na parapetu vydržela opravdu dlouho, budete se s tím muset smířit. Pravou majoránku budete muset jednoduše vysévat každý rok znovu. A v čem tuto bylinku pěstovat?

Pěstování majoránky v domácích podmínkách iZdroj fotografie: Depositphotos

Majoránka má velmi jemné a mělké kořeny, proto by se měla pěstovat v nízkém a širokém květináči. Tato rostlina preferuje vlhkou půdu, ale opravdu nesnáší přemokření. Zálivka tedy musí být střídmá a opatrná. Přeschnutí však tato bylinka nesnáší, musíte se jí maximálně věnovat. Květináč také musí mít na dně otvory, aby přebytečná voda mohla bez potíží odtékat.

Na co si dát pozor

Minimální teplota potřebná pro pěstování majoránky je 10 stupňů. Přes léto ji tedy můžete pěstovat venku, ale jakmile venkovní teploty klesnou, musíte ji přesunout do vnitřních prostor. V každém případě by tato rostlina vždy měla růst na slunném místě. Jinak nebude obsahovat dostatek éterických látek. Zajímavostí je, že sušená majoránka voní ještě intenzivněji než čerstvá bylina. Při sklizni stříhejte celé větvičky, rozhodně neodtrhávejte lístky po několika málo kusech.

To totiž této bylince rozhodně vůbec neprospívá. Pokud ji sestřihnete po každé sklizni alespoň o třetinu, dáte jí ten správný impulz k růstu a velmi rychle vám opět obrazí. Celkově lze během jednoho roku takto majoránku sklidit asi třikrát nebo čtyřikrát. Poté budete muset tuto bylinku vysít znovu. Máte-li ovšem doma křížence majoránky, budete moci sklízet častěji. Přes zimu ovšem doporučujeme tuto bylinku nechat odpočívat a nestříhat ji. Na jaře tak bude opět plná síly.

Pěstování majoránky v domácích podmínkách iZdroj fotografie: Depositphotos

Jaké další bylinky pěstovat doma

Ovšem majoránka není jedinou bylinkou, které se bude dařit u vás doma na parapetu. Pěstovat lze i mnohem širší portfolio bylin. A které jsou sázkou na jistotu?

  • šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn,
  • meduňka lékařská (Melissa officinalis),
  • tymián alias mateřídouška (Thymus),
  • šalvěj (Salvia),
  • máta (Mentha) ,
  • oregano čili dobromysl (Origanum).

Jaké bylinky pěstujete na parapetu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články