Pěstování rajčat vzhůru nohama a jak na něj: Ušetří práci i místo, markantně zvýší výnosy a pozitivně ovlivní chuť plodů

                   

Rajče jedlé, v obchodech někdy též prodávané pod označením lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) se obvykle pěstuje na záhonech nebo ve sklenících. Možné je však i jeho pěstování na balkoně. Hodí se pro něj přímo balkonové odrůdy jako například Tumbling Tom Red, Aztek a Vilma anebo oblíbená cherry rajčata – například Pollicino, Goldkrone, Duo, Perun, Rubínek a Radana.

Proč pěstovat rajčata vzhůru nohama

Pokud nemáte na balkoně dostatek místa, dost možná jste někdy přemýšleli nad tím, zda by nebylo možné některé květináče přemístit tak nějak výš. A když už je o tom řeč – proč nezkusit plodiny pěstovat přímo vzhůru nohama? Není to bohužel tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá.

První výhoda je jasná – úspora místa. Květináče je možné zavěsit přímo ke stropu, přičemž stonky budou viset volně dolů do prostoru. A pod nimi je samozřejmě možné pěstovat další úrodu. Výhodou by měl být i omezený kontakt s běžnou zeminou, z níž na rajčata útočí různé choroby nebo rozliční škůdci. Tuto výhodu však mají všechna rajčata, pěstovaná v nádobách.

Jak na tento způsob pěstování rajčat

Pokud byste se o něco podobného rádi pokusili, nepotřebujete k tomu nic speciálního. Stačí vzít vhodný květináč, zasadit do něj rajče a okolo výsadbového otvoru obalit látku nebo fólii tak, aby po otočení květináče zemina nevypadávala ven. Obvykle je proto nutné obalit celý květináč například netkanou textilií.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pixabay

V horní části je pak třeba udělat ještě otvory pro zavěšení a samozřejmě také vytvořit vhodný prostor pro zálivku, protože bez té se rajčata jednoduše neobejdou. Nakonec květináč zavěste na chráněné místo a můžete začít s pěstováním. Musí však jít o místo, které lze zároveň snadno omývat. A proč?

Jde to, ale jen obtížně

Pokud rádi zkoušíte novinky, pak vám pěstování rajčat vzhůru nohama určitě nemůže uniknout. Místo opravdu šetří – ale musíte se také připravit na jeho nevýhody. Především se budou rajčata vždy otáčet za světlem, pokud nebudete mít květináč rovnoměrně osvětlený ze všech stran nebo ho nebudete pravidelně otáčet. A myslete také na to, že otvor okolo stonku nikdy nelze utěsnit zcela a zálivková voda tudy vždy bude protékat.

A bohužel s sebou při této příležitosti vezme i nějakou tu zeminu. Prostor pod rajčaty tak sice můžete využít k pěstování čehokoliv jiného, ale připravte se na to, že vaše úroda bude trochu špinavější než obvykle. Podle všeho je tedy tento způsob pěstování rajčat zajímavým experimentem, který však spíše nelze šířeji doporučit.

Jakými způsoby letos rajčata pěstujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články