I když se o své zelené svěřence staráte velice pečlivě, může se stát, že začnou strádat a odmítají kvést. Důvodem pak ve většině případů bývá nedostatek některého z minerálních prvků. Často se jedná o fosfor, jenž v rostlinném těle zodpovídá za tvorbu květů a následně i plodů. Tato nepříjemnost má jedno elegantní řešení, které spočívá v použití sirek.
Zdroj fosforu a síry pro rostliny
Říkáte si, jak je možné, že právě tento předmět má tak příznivý vliv na rostliny? V zápalkách se totiž vyskytuje poměrně velké množství sulfidu fosforečného, chlorečnanu draselného a v menší míře i hořčík s oxidem železnatým. Díky tomuto složení sirky do půdy navrátí potřebné živiny, a navíc rostlinky ochrání před všemožnými škůdci. Jedná se o ekologický způsob péče, takže pomůžete životnímu prostředí.
Zápalky jsou výtečné např. při ochraně sazenic plodové zeleniny (např. paprik, okurek a rajčat), které brzy zaplaví každou druhou domácnost. Mladé rostlinky jsou totiž jemné, slabé, a tak i náchylné vůči škůdcům (mezi ty nejčastější patří molice a mšice) a patogenům houbového původu. Síra v zápalkách jim ovšem dokáže zabránit v páchání škod.
Aplikací je možných hned několik
Způsoby použití sirek existují celkem tři. Při prvním z nich do substrátu okolo rostliny zapíchněte deset až dvacet zápalek. Dbejte na to, aby byly všechny hlavičkami dolů a vše pokrývala hlína. Nejvhodnějším místem pro zapíchnutí sirky je na půli cesty mezi stonkem a okrajem květináče. Pokud je umístíte blíž k rostlině, dojde k nenávratnému poškození kořenového systému.
Zbývající dvě metody jsou následující.
- V případě pěstování v objemných výsadbových kontejnerech vložte do pěstebního otvoru o několik zápalek více a přikryjte je vrstvou zeminy. Živiny se tak snáze dostanou ke kořenům.
- Několik sirek vhoďte do vody a nechte v ní rozpustit jejich hlavičky. Takto získáte tekuté hnojivo pro všechny druhy rostlin.
Které druhy zeleniny si doma obvykle předpěstováváte?