Rukola je velmi oblíbená bylinka, známá především z italských receptů. Říká se jí také roketa a málokdo ví, jak snadné je ji vypěstovat i na okenním parapetu. Inspirujte se našimi tipy. Postupujte podle několika jednoduchých kroků a na konci svého snažení získáte skutečně královskou sklizeň.
Vyberte si ta správná semena
Myslete na to, že jde o základ úspěchu. Ideální semena musí být čerstvá s neporušeným obalem a rozhodně ne s prošlým datem trvanlivosti. Jejich obal musí být opravdu zcela neporušený, tedy bez jakýchkoli trhlin a promáčklin. Cena za balení semen rukoly se pohybuje doslova v desetikorunách, takže se nemusíte bát vysoké počáteční investice.
Výběr půdy a příprava setí
Dařit se jí bude i u vás za oknem, pokud jí dopřejte ty správné podmínky. Myslete na to, že roketa alias rukola preferuje neutrální nebo mírně alkalické půdy. Nesvědčí jí tedy substrát s příměsí rašeliny. Nejnižší teplota, při které tato zelenina spolehlivě klíčí, je 9–10 °C. Můžete ji tedy pěstovat třeba i v zimní zahradě. Nezapomínejte však, že optimum začíná na 16 °C. Je-li chladněji, bude se vyvíjet pomaleji.
- Nejnižší teplota pro klíčení rukoly je 9–10 °C.
- Ta optimální začíná na 16 °C.
Příprava semen rukoly pro setí
Tato středomořská kráska je opravdu nenáročná, takže nevyžaduje žádné speciální zacházení. Semena vysejte na navlhčený substrát ve vzdálenosti asi 2 cm od sebe. V případě potřeby je zakryjte fólií, teplota zeminy se zvýší a rukola vyklíčí rychleji. A kdy ji budete sklízet? Opravdu brzy. S radostí vám totiž prozradíme, že ty nejlepší listy budete mít k dispozici za 30–50 dní.
Pokud však chcete, aby byly listy rukoly skutečně co nejkřehčí, musíte vzrostlé rostlinky během této doby jednou zredukovat, a to tak, aby od sebe ty nejvyvinutější rostly ve vzdálenosti 20–30 cm. Zbylé jednoduše zpracujte už teď. I když velmi mladé lístky nemívají tak výraznou chuť, přesto se jejich konzumace vyplatí.
Také doma pěstujete bylinky na parapetu, nebo sázíte na ty z obchodu?