Jak na pěstování tulipánů ve vodě: Zásoba na celý parapet krok za krokem

Z tulipánů se nemusíte těšit jen na jaře v zahradě. Vypěstovat si je můžete mnohem dříve, postačí vám k tomu váza s vodou.

Krása tulipánů je velmi pomíjivá – ovšem nemusí tomu tak být vždy. S šikovným návodem je totiž zvládnete vypěstovat i na parapetu. i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

S přicházejícím jarem nabírají okrasné zahrady na barvách. Jednu z hlavních rolí v nich hrají tulipány, které svými květy dokáží rozzářit i každou domácnost. Pokud patříte mezi jejich milovníky, nemusíte každoročně nutně čekat na jaro, až rozkvetou. Vypěstovat si tulipány můžete v teple domova prakticky kdykoliv. Stačí, když si zakoupíte kvalitní cibulky, trochu jim zalžete a přesvědčíte je, že přišel čas vykvést. Přesvědčte se, že na pěstování tulipánů ve vodě nic není.

Oklamte cibulky a načasujte jejich kvetení

Tulipány se tradičně sází na podzim a kvetou na jaře. Chcete-li, aby u vás doma tulipány kvetly mimo jejich přirozené období, optimální teplotní podmínky ke kvetení jim musíte vytvořit uměle. Jedná se o tzv. rychlení. V období vegetačního klidu je umístěte na čtyři měsíce na chladné místo – například do zásuvky na zeleninu v lednici. Neskladujte je s ovocem, které při skladování uvolňuje specifické látky, jež by mohly mít na kvalitu cibulek negativní vliv. Až po uplynutí této doby cibulky vyndáte, budou si myslet, že přezimovaly a přichází jaro.

Jak na pěstování tulipánů ve vodě

Pro pěstování tulipánů doma budete potřebovat skleněnou vázu. Můžete si pořídit speciální nádobu ve tvaru přesýpacích hodin – tzv. karafu – nebo použít jinou skleněnou nádobu, jejíž dno vyložíte dekoračními kamínky. Na ně umístěte cibulky kořenovou částí dolů. Neměly by se navzájem dotýkat a musí mít dostatek prostoru, neboť se během klíčení budou zvětšovat. Do nádoby vlijte vodu, tak aby hladina byla těsně pod cibulkami, kořínky k ní časem dorostou.

Pěstování tulipánů ve vodě iZdroj fotografie: Freepik

Nechte cibulky v klidu klíčit

Takto připravenou vázu umístěte na chladné a tmavé místo, aby cibulky dobře klíčily a vyvíjel se kořenový systém. Pravidelně každý týden vyměňujte vodu. Zhruba po měsíci začnou rašit, přesuňte tedy vázu na světlé a teplé místo. Pravidelně se ujišťujte, že je v nádobě dostatek vody, aby cibulky zůstaly hydratované – nesmí být ale namočené, hladina by se měla nacházet vždy těsně pod nimi. Za pár týdnů vás tulipány obdaří prvními květy.

Urychlete kvetení i jiných cibulovin

Úplně stejně jako s tulipány můžete uspíšit kvetení i jiných jarních cibulovin. Ve vodě takto můžete pěstovat i narcisy, sněženky, krokusy, bledule či ladoňky. Za vyzkoušení stojí hyacinty s hroznovitými květy různých barev, které vnesou do pokoje exotickou květinovou vůni. Milovníci vanilkové vůně mohou rychlit zornici neboli amarylis. Ten má oproti rychleným tulipánům výhodu – můžete mu dát druhý život tím, že cibulku přesadíte do květináče se zeminou.

Vše o pěstování tulipánů v zahradě.

Jak tulipány pěstujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články