Pivoňky vykvetou cobydup, po dusíkatých hnojivech rostou jedna báseň

Abyste mohli i letos obdivovat krásu a vytrvalost pivoňkových květů, musíte své keříky právě teď správně pohnojit.

Pivoňky vykvetou cobydup, po dusíkatých hnojivech rostou nádherně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pivoňky jsou celosvětově v zahradách mírného pásu velmi oblíbené. Ovšem tyto trvalky, zvěstovatelé jara a symboly hojnosti, vyžadují nejen obdiv, ale i tu správnou péči po celé roční období, jak zdůrazňuje web ProŽeny.

Jarní výzva k akci: Vyživování půdy

S ústupem zimního chladu zahrada šeptá, že je třeba se připravit. Pivoňky s hlubokými kořeny vyžadují časnou jarní výživu, aby se mohly plně probudit. A právě tady přichází ke slovu dusičnan amonný, který nabízí vyvážený elixír bohatý na dusík nezbytný pro bujný růst a kvetení těchto půvabných květin.

Dusičnan amonný se od svých protějšků liší tím, že v sobě ukrývá dvojí formu dusíku – amoniakální a dusičnanovou – a poskytuje okamžité a trvalé uvolňování této životně důležité živiny. Dusičnanový roztok působí rychle a okamžitě dodává pivoňkám energii a posiluje jejich stonky. Amoniakální forma mezitím zajišťuje postupnou výživu a udržuje rostliny v perfektní kondici až do vrcholu jejich kvetení.

Květnové krmení pro pivoňky: Záplavu květů zařídí lžička dusičnanu amonného

Čím ještě vyživit pivoňky

Ale zapomínat byste neměli ani na další výživu. Pivoňky totiž nejlépe kvetou jen při té opravdu komplexní, jak připomíná web iReceptář. Co si vzít k ruce?

  • Organické látky: Před výsadbou obohaťte půdu dobře vyzrálým kompostem nebo hnojem, abyste do ní vnesli důležité živiny a zlepšili její strukturu.
  • Fosfor pro kořeny: Příměs kostní moučky nebo superfosfátu podpoří silný vývoj kořenů a bohatou úrodu.
Aby vás letos pivoňky potěšily opravdu nádhernými květy, musíte si už teď k ruce připravit to správné hnojivo. iZdroj fotografie: Pixabay
Aby vás letos pivoňky potěšily opravdu nádhernými květy, musíte si už teď k ruce připravit to správné hnojivo

Pro každý keř pivoňky připravte roztok jedné polévkové lžíce dusičnanu amonného na pět litrů vody a jemně ošetřete kořeny tímto silným přípravkem. Hnojivo se snadno rozpouští i ve studené vodě, takže vám jeho použití nedá skoro žádnou práci a ve vlhkém prostředí může stačit rozsypat granule jednoduše kolem báze rostliny. Já to obvykle dělám také tak, ale pro jistotu granule trochu zapracuji do substrátu. Mám pak jistotu, že se k nim nedostanou zvířata. Další výživu pak Chalupář-Zahrádkáři doporučují během měsíce června.

I řez růží má svá pravidla, zopakujte si je pěkně krok za krokem

Čím své pivoňky vyživujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články