Plata od vajec nevyhazovat, na zahradě dobře poslouží

Pokud vám doma zbyla plata od vajec, pak je určitě neházejte do koše. Místo toho vám skvěle poslouží na zahradě.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Využití papírových plat na vajíčka není mezi zkušenými zahradníky žádnou novinkou. Dokážou vám totiž pomoci v mnoha ohledech. Ve hře je například ochrana rostlin před plevelem, snížení frekvence zavlažování a podpora vývoje kořenů. A jak je použít?

Pomocník pro výsev semen

S malou úpravou se může každá buňka plata stát vynikající nádobou pro klíčení semen. Jednoduše vytvořte malou díru v každé buňce, položte plato na misku se štěrkem a buňku naplňte zeminou. Poté zasejte semena, zakryjte je trochou půdy a jemně zalévejte. Víko plata na vejce lze použít k ochraně vzcházejících sazenic před poškozením. Voda stékající do štětku se pak postará o dostatečnou vlhkost okolního vzduchu (a to díky odpařování).

Kromě udržení vlhkosti a vám však toto řešení může pomoci zachovat také integritu kořenů mladých rostlin během přesazování. Když je čas vaše sazenice přesadit, můžete celé plato zasadit jednoduše přímo do země, čímž minimalizujete jakékoli narušení jemného kořenového systému mladých rostlin.

Plata od vajec určitě nevyhazujte, na zahradě vám dobře poslouží iZdroj fotografie: Depositphotos

Použití plata jako mulče

Plato na vejce lze také rozdrtit nebo roztrhat na menší kousky a použít jako mulč kolem rostlin. Mulčování pomáhá zadržovat půdní vlhkost, potlačovat růst plevele a udržovat stabilnější teplotu půdy. Umístěním vrstvy mulče z plata lze také kolem rostlin vytvořit ochrannou bariéru, která zachovává v záhonku vlhkost a snižuje potřebu častého zavlažování. Skvěle se vám bude hodit třeba tam, kde v zimě pěstujete listovou zeleninu.

Kompostování plata od vajec

Jakmile plato od vajec použijete, můžete je kompostovat spolu s dalším organickým odpadem. Jak se rozkládá, přinášejí do kompostu cenné živiny, obohatí jej a zvýší jeho úrodnost. Tento kompost pak může být použit k vyživování vaší zahrady, čímž se koloběh použití papírového plata od vajec definitivně uzavře.

Plata od vajec určitě nevyhazujte, na zahradě vám dobře poslouží iZdroj fotografie: Freepik

Proč využívat plata od vajec

Kromě toho, že jsou papírová plata na vajíčka snadno dostupná a levná, nabízejí na zahradě několik výhod. Jsou biologicky odbouratelná, šetrná k životnímu prostředí a umožňují správné provzdušňování a odvodňování půdy, čímž zajišťují zdravý růst kořenů. Navíc jejich používání snižuje produkci domácího odpadu a podporuje udržitelnější přístup k zahradničení.

Zrecyklováním plata na vajíčka tedy nejen prospějete své zahradě, ale také přispějete k minimalizaci odpadu a šetření zdrojů. Je to jednoduchý, ale účinný způsob, jak co nejlépe využít snadno dostupný předmět, který by byl jinak bez užitku vyhozen do kontejneru.

Které zbytky z domácnosti recyklujete na zahradě vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články