Plevel mezi dlaždicemi už nevyroste, ocet se solí mu to nedovolí

Pokud proti plevelu použijete ocet se solí, pak se ho bez problémů zbavíte na opravdu dlouhou dobu. Je však třeba zvolit správný poměr.

Účinným postřikem proti plevelu je ocet, sůl a prostředek na nádobí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Krásně vydlážděný chodník z dlaždic může vašemu venkovnímu prostoru dodat eleganci. Časem se však může objevit nevzhledný problém – otravný plevel, který prorůstá mezi dlaždicemi a způsobuje, že kdysi bezvadný chodník vypadá zanedbaně. Naštěstí existuje jednoduché a účinné řešení tohoto problému: domácí směs z octa a soli.

Dilema plevele mezi dlaždicemi

Představte si zahradu nebo terasu ozdobenou pečlivě navrženým chodníkem z dlaždic. Symetrie a krása dlaždic vytváří pocit pořádku a sofistikovanosti. Přesto se časem praskliny a štěrbiny mezi dlaždicemi stávají živnou půdou pro plevel. Tyto plevele nejen narušují estetický vzhled venkovního prostoru, ale také oslabují strukturální integritu dlaždic.

Přírodní řešení na hubení plevele

Tradiční metody odstraňování plevele, jako je ruční odstraňování nebo chemické herbicidy, mohou být pracné nebo škodlivé pro životní prostředí. Naštěstí existuje přírodní a cenově výhodná alternativa – použití směsi octa a soli. Tento domácí prostředek nejenže plevel odstraní, ale také zabrání jeho opětovnému růstu, a to vše je zároveň šetrné k životnímu prostředí. Složení vypadá takto:

  • Teplá voda (5 litrů)
  • Saponát (asi 10 kapek)
  • Sůl (přibližně 5 polévkových lžic)
  • Ocet (asi 2,5 šálku)
Mít upravený zahradní dvorek nebo chodník nemusí být tak samozřejmé, jak se na první pohled zdá iZdroj fotografie: Freepik
Mít upravený zahradní dvorek nebo chodník nemusí být tak samozřejmé, jak se na první pohled zdá

Jak aplikovat octový roztok na plevel

Do kbelíku nebo nádoby nalijte teplou vodu a přidejte saponát, sůl a ocet. Složky míchejte, dokud se sůl zcela nerozpustí. Saponát pomáhá roztoku přilnout k plevelům, zatímco sůl a ocet společně působí na ničení a zabraňování růstu plevelů. Poté roztok opatrně nalijte na místa mezi dlaždicemi napadená plevelem. Ujistěte se, že je plevel opravdu důkladně zalit.

Nechte směs působit. Obvykle můžete očekávat viditelné výsledky během jednoho nebo dvou dnů. Jakmile plevel zvadne a odumře, můžete jej snadno odstranit kartáčem nebo škrabkou. A hodit se vám může hodit i kyselina octová se solí.

Vyvýšený záhon a plevel iZdroj fotografie: vyvýšený záhon
Pokud proti plevelu použijete ocet se solí, pak se ho bez problémů zbavíte na opravdu dlouhou dobu

Proč to vlastně funguje

Kyselina octová obsažená v octu působí jako silný ničitel plevele. Spálí listy plevele a naruší jeho buněčnou strukturu, což způsobí rychlé uschnutí a odumření. Sůl pak funguje jako vysoušedlo, vysušuje plevel a znemožňuje mu zadržovat vodu. Zabraňuje také budoucímu klíčení semen. A saponát pomáhá směsi přilnout k plevelům a zajišťuje její účinnou absorpci.

Průvodce stavbou – dlažby ze žulových kostek a jak na ně

Jak proti otravnému plevelu v dlažbě bojujete vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články