Plevel se mezi dlažbou už neukáže, k jeho zničení je potřeba jen ocet

S plevelem se dá bojovat mnoha způsoby. Mezi málo obvyklý a možná překvapivý, nicméně velmi účinný, patří ten s využitím octa.

Odstranění zelených skvrn z venkovních dlaždic i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plevel prorůstající dlažbou přidává zahradníkům hodiny práce navíc. Nebojuje se s ním snadno, ovšem několik způsobů existuje. Od drahých chemických postřiků, přes postřiky levné a přírodní, až po poněkud netradiční způsoby. Všechny varianty jsou velmi účinné a odvíjí se převážně od ceny. Například použití recyklovaného papíru vyjde opravdu nejlevněji, ale zase dlouho trvá – já si tedy zvolené metody vždy vybírám podle více faktorů, nejen podle ceny.

Domácí postřik z octa

Chemické postřiky jsou velmi efektivní, nicméně uvolňující se chemické látky rozhodně není vhodné používat na záhonech užitkové zahrady, kde rostou nejrůznější plodiny. Domácí postřiky často namícháte během chvilky z toho, co najdete doma, a rozhodně jim to na efektivitě neubírá. Navíc jsou k půdě i rostlinám velmi šetrné, jak radí web NašeZahrada.

Jak se zbavit plevele a nechtěných rostlin z trávníku? Vyzkoušeli jsme snad vše, ale až tohle konečně funguje na 100 %

Mezi ty velmi oblíbené rozhodně patří recepty s obsahem octu a mýdla. Mýdlo snadno nahradíte i běžným saponátem na mytí nádobí. Ocet vysušuje, a díky silné koncentraci si s nepříjemným plevelem poradí raz dva – stačí použít na tři díly vody jeden díl octu a jeden mýdla. Tyto suroviny ovšem není příliš vhodné použít na plevel rostoucí u různých plodin. Na užitkovou zahradu raději použijte postřik ze slané vody, která plodinám nikterak neublíží. S velkou opatrností můžete plevel zlikvidovat i vroucí vodou, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Novinovým papírem proti plevelu

V dnešní drahé době se člověk musí naučit šetřit na všech frontách a to se týká i údržby zahrady. Je proto nutné sáhnout po nekonvenčních metodách, které jsou doslova za pár korun. Ke zmírnění růstu plevele se nejčastěji využívá geotextilie, sláma, štěrk či mulčovací kůra, jak informuje web iReceptář.

Plevel v dlažbě iZdroj fotografie: Depositphotos
Plevel mezi dlaždicemi už nevyroste, stačí použít ocet

Chcete-li se zbavit plevele opravdu vysoce ekologickou a levnou cestou, použijte obyčejný novinový papír. Jedna podmínka ale musí být dodržena; používejte pouze obyčejné černobílé noviny bez barevného potisku. Stačí je na dlažbu naskládat, zatížit a cca měsíc nechat na místě – po plevelu poté nebude ani památky.

Jak bojujete s plevelem vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články