Plevel se může jít bodnout, zničí ho horká voda

Voda vám v zahradě nemusí sloužit jen jako zálivka vašich oblíbených květin. Pokud ji přivedete do bodu varu, postará se o plevel.

Plevel na chodníčku i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

V neustálém boji s plevelem, který napadá naše zahrady a hrozí, že zlikviduje život našich milovaných rostlin, zahrádkáři často sahají po chemických řešeních. V souvislosti s rostoucími obavami o životní prostředí a snahou o udržitelnost se však stále více z nich obrací k jednodušším a přírodnějším metodám. Jednou z takových metod, která je překvapivě účinná, ale často přehlížená, je podle webu OnlyYou používání horké vody.

Jak horká voda působí na plevel

Když se plevel zalije vroucí vodou, dojde k okamžitému poškození buněčné struktury rostliny. Intenzivní teplo denaturuje bílkoviny a enzymy uvnitř a účinně „uvaří“ rostlinnou tkáň. To má za následek vadnutí a odumírání všech nežádoucích rostlin – od listů až po kořeny. Jen u některých druhů je třeba tuhle metodu použít opakovaně. Já to vidím u pampelišek. Je třeba je polévat vícekrát, než se opětovným rašením vyčerpají a uhynou.

Chytří zahradníci mají vždy po ruce noviny: Fungují jako past na slimáky, regulují plevel a pomáhají při klíčení semen

Hubení plevele horkou vodou je obzvláště účinné v oblastech, jako jsou příjezdové cesty, spáry na terasách a zahradní chodníčky, kde plevel často prorůstá mezi kameny nebo dlažbou. Je také užitečné v zeleninových zahradách po sklizni, kde může pomoci zničit i ty nejodolnější druhy bez rizika kontaminace půdy,“ radí zahradník Lubomír V. z Hradce nad Moravicí, který do redakce Chalupáři-Zahrádkáři nedávno poslal i neotřelý návod na solení petúnií.

kopřivová jícha iZdroj fotografie: Pixabay
Proti plevelům nemusíte vždy vyrážet do boje s těžkou chemií. Naopak – perfektně se o ně postará docela obyčejná voda

Roztok octa a soli

Pokud nechcete manipulovat s takovým množstvím horké vody, zkuste na to jít s kapkou chemie, jak radí web iReceptář. V lahvi s rozprašovačem smíchejte stejný díl octa a vody, přidejte lžíci soli a aplikujte za slunečných dnů. Kyselina octová obsažená v octu při kontaktu s plevelem vysušuje jeho listy a sůl celý efekt ještě podporuje. Můžete ji ovšem použít i samostatně nebo sáhnout po sodě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři popsali dříve.

Zkuste také použití silné vrstvy mulče, může potlačit růst plevele tím, že blokuje sluneční světlo. A podobně funguje i hustá výsadba,“ radí na závěr ještě pan Lubomír.

Nedovolte, aby vám v trávníku rostl plevel, a naučte se ho vyhubit

Jak proti nežádoucímu plevelu na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články