Plevel už nebude problém, hravě si s ním poradí jedlá soda

Jedlá soda je skvělým prostředkem pro ničení plevelů všeho druhu. Pomůže i na ty opravdu odolné – a její použití je jednoduché.

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

K hubení plevelů se podle webu 2Staveniště běžně používají komerční herbicidy, které však často obsahují agresivní chemické látky, jež mohou být škodlivé pro životní prostředí a lidské zdraví. Naštěstí existují i přírodní řešení, která nabízejí bezpečnější a stejně účinnou alternativu. Jedním z těch opravdu osvědčených je jedlá soda.

Jak použít sodu při hubení plevele

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je všestranný předmět pro domácnost známý svým využitím při pečení a čištění, jak uvádí web iReceptář. Zajímavé ovšem je, že má také vlastnosti, které z ní činí vynikající prostředek proti plevelům, zejména proti těm rostoucím v prasklinách v chodnících nebo na příjezdových cestách.

I moč má na zahradě své využití: Vyčůraná praktika ničení plevele

Jak funguje jedlá soda

Soda funguje tak, že z listů plevele odčerpává vlhkost, čímž je v podstatě vysušuje a hubí. Může také dočasně změnit pH půdy, čímž se stane pro plevel nehostinnou. A jak ji aplikovat? Je to snadné. Stačí nasypat velké množství jedlé sody přímo na plevel, zejména na ten rostoucí ve škvírách chodníků nebo cest. Myslete ovšem na to, že některé odolné druhy nežádoucích rostlin mohou vyžadovat několik aplikací, než se definitivně odporoučí. Mně se v takovém případě vyplácí kombinovat sodu se solí v poměru 1:1.

Jak odstranit plevel solí

Ale použít můžete i samotnou sůl. Jednoduše rozpusťte 1 šálek soli ve 2 šálcích horké vody a vytvořte tak silný herbicidní roztok. Pomocí rozprašovače ho aplikujte přímo na plevel. Sůl rostliny vysušuje a narušuje jejich vnitřní vodní rovnováhu – brzy tak uhynou.

Nejlepší odstraňovač plevele stojí jen 15 Kč. Jde o obyčejný ocet iZdroj fotografie: Nino Barbieri / Creative Commons / CC BY-SA
Nejlepší odstraňovač plevele stojí jen 15 Kč. Jde o obyčejnou sodu

A hodit se můžete i ocet, i ten jednoduše aplikujte přímo na plevel (nalitím nebo postřikem). Dávejte ovšem pozor, abyste se vyhnuli kontaktu se zahradními rostlinami, protože ocet může poškodit i je. Nebo smíchejte 30 ml vodky s několika kapkami tekutého mýdla a 2 šálky vody – to je oblíbený postřik moji tety. Chalupáři-Zahrádkáři také nedají dopustit na horkou vodu.

Jak se zbavit plevele rychle a bez použití chemie

Jak hubíte plevel mezi dlaždicemi vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články