Plevel se mezi dlažbou už neobjeví, vyžere ho obyčejný ocet

I ten nejhezčí chodníček v zahradě dokáže kazit plevel rostoucí v jeho spárách. Ten z něj můžete odstranit i docela ekologicky.

Ocet a sůl vás na dlouhou dobu zbaví plevele mezi dlaždicemi i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úporný plevel v dlažbě trápí majitele zahrad od jara do podzimu. Válčit se s ním dá různými způsoby. Na pultech obchodů je k dostání celá řada herbicidů, z nichž některé jsou účinnější, jiné již méně. Jedno ale mají společné – většinou stojí nemalý peníz a nejsou zrovna příznivé k okolnímu prostředí. Dají se však nahradit jiným, přírodním a levnějším prostředkem – tím je obyčejný ocet.

Plevel dokáže zlikvidovat ocet

Plevel nejen, že kazí vzhled zámkové dlažby, ale dokáže ji svými dlouhými kořeny, které se dostanou všude, i vážně poničit. Ruční vytrhávání je neskutečně namáhavé a většinou nepříliš účinné – plevel se objevuje stále znovu. Než se ze zoufalství uchýlíte k chemické likvidaci, zkuste ocet. Radí tak web Pro ženy a jeho slova potvrzuje i pan Pavel: „Na jaře jsme na zahradě udělali nový chodníček a hned ten rok se ve spárách objevil plevel. Možná jsme udělali chybu, že jsme ho nepodložili třeba zahradnickou fólií. Nakonec nám ale pomohl octový postřik.“

Jak na výrobu octového postřiku

K výrobě přírodního herbicidu budete kromě octa (nejlepší je bílý, který je univerzálním pomocníkem i při úklidu domácnosti, jak psali Chalupáři-Zahrádkáři) potřebovat ještě vodu, tekutý prostředek na nádobí a hrubozrnnou sůl. Smíchejte ocet s vodou v poměru 1:3, přidejte několik kapek jaru a velkou lžíci soli. Vše protřepejte, aby se sůl zcela rozpustila, a přelijte do lahve s rozprašovačem.

Hotovou směsí pak stříkejte plevel ve spárách, dokud nezačne chřadnout, což bude již za pár dní. Chodník takto ošetřujte vždy navečer a dávejte pozor, aby se přípravek nedostal vám do očí nebo na jiné rostliny, kterým by také zaškodil. Octový postřik můžete vylepšit také listím ořešáku, které obsahuje juglon – látku, která brání ostatním rostlinám v růstu, jak píší Chalupáři-Zahrádkáři.

Plevel na chodníčku iZdroj fotografie: Pixabay
Kořeny plevele dokáží dlažbu vážně poničit

Nejjednodušší je vroucí voda

Jako nejjednodušší způsob války s plevelem ve spárách se mi jeví vařicí voda. Je to takřka bez práce a zdaleka nejekologičtější. Radí tak i magazín Snadno bydlet. Já v tomto případě efektivně využívám i horkou vodou po uvaření brambor nebo těstovin (ta je navíc osolená, což podpoří její účinek). Proces můžete provádět opakovaně, já se mu však vyhýbám za chladného a mrazivého počasí, kdy hrozí, že by dlažba vlivem prudké změny teploty mohla popraskat.

Co děláte proti plevelu ve spárách?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články