Plíseň se v pračce už neobjeví, stačí ji jednou vyčistit octem

Octem plíseň z pračky vyženete snadno. Doporučujeme ji však také pravidelně čistit, aby se zabránilo možnému budoucímu vzniku plísně.

Plíseň se už v pračce neobjeví, hravě si s ní poradí ocet a kyselina i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Plíseň je častým viníkem poruch pračky. Řešení tohoto problému však nemusí vždy vyžadovat nákladné opravy nebo nákup předražených prostředků z drogerie. Podle webu iReceptář to jednoduše zvládnete pomocí vysokých teplot, octa a důkladného čištění.

Zastavení růstu plísní v počátcích

Pokud si všimnete prvních příznaků plísně, zahajte proces čištění spuštěním pracího cyklu naprázdno s vodou ohřátou na 95 stupňů Celsia. Účinnost zvýšíte přidáním čisticího prostředku obsahujícího chlor nebo 9% ocet. Zvolte program s co nejdelší dobou trvání a vyberte režim, který maximalizuje spotřebu vody. Pokud takový režim není k dispozici, přidejte 10 litrů vody ručně přes dávkovač mycího prostředku.

Jakmile se tekutina uvnitř pračky zahřeje, cyklus pozastavte a nechte jej několik hodin odpočívat. Poté znovu zapněte pračku, aby se cyklus dokončil. Pro následné praní nastavte pračku na 40 stupňů Celsia a přidejte 0,5 litru octa. Chcete-li odstranit silný zápach octa, spusťte poté ještě několik pracích cyklů při vysoké teplotě. „Poté vydrhněte houbičkou všechny zbývající plísně nebo vodní kámen – půjde to úplně snadno. A pokud se vám na světlé pryži v okolí víka udělaly tmavé fleky, použijte na ně bělidlo,“ radí čtenářka Iveta K. z obce Kolečko.

Chcete mít ručníky opět čisté, ale pračka už nepomáhá? Babské řešení zajistí, že budou bílé a hebké jako čerstvě padlý sníh

Rozloučení s plísní a vodním kamenem

Po důkladném vyčištění pračky je vhodné ji vysušit starým ručníkem a dvířka pračky nechat pootevřená, aby se usnadnilo její řádné vysušení, jak radí web ProMistry. Pravidelné čištění pračky má v prevenci výskytu plísně opravdu zásadní význam. Při odstraňování vodního kamene, který je běžnou nepříjemností většiny automatických praček, vám pak také může pomoci ocet a spolu s ním ještě jedlá soda. Moje babička mě naučila tento postup.

  • Jedlá soda: Přidání jedlé sody do pračky může pomoci odstranit zápach a zbytky detergentu. Stačí asi ½ šálku jedlé sody přidat přímo do bubnu a spustit praní na vysokou teplotu.
  • Ocet: Ocet je při čištění pračky také užitečný. Pomáhá odstraňovat vápníkové usazeniny a zbytky mýdla – proto ho aplikujte hned po jedlé sodě. Postačí nalít asi 1 až 2 šálky octa do zásobníku pro aviváž a spustit pračku na vyšší teplotu.
Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován. iZdroj fotografie: Freepik
Plíseň v pračce je problém, který by neměl být ignorován.

Tento postup zopakujte každý měsíc a uvidíte, že vaše pračka bude bez poskvrnky. Chalupáři-Zahrádkáři také v minulosti poradili s vyčištěním nádobky na prací prášek nebo jak celou pračku vyčistit obyčejnou tabletou do myčky.

Jak svoji pračku čistíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články