Plné přepravky borůvek: Úspěšnou úrodu zařídí hnojení močovinou

Borůvky patří mezi velmi oblíbené druhy ovoce. Pokud chcete těžit z jejich výhod plnými doušky, naučte se je hnojit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Borůvky jsou nejen chutné, ale také neuvěřitelně zdravé. Jsou známé tím, že zlepšují paměť, podporují funkci jater, napomáhají zdraví očí a jsou výborným doplňkem jídelníčku lidí, kteří se zajímají o zdravý životní styl nebo bojují s nadváhou. Aby však byla úroda z vaší zahrádky opravdu maximální, je třeba se řídit několika důležitými body. Na zahradách roste nejčastěji brusnice chocholičnatá (Vaccinium corymbosum, syn. Cyanococcus corymbosus) alias „kanadská borůvka.“ A právě ta potřebuje správné hnojení ve velké míře.

Na co nezapomenout při pěstování borůvek

Kanadské borůvky vyžadují ve srovnání s jinými rostlinami trochu jiný přístup. V první řadě se jim daří v kyselé půdě. Vysoká hladina pH může mít za následek pomalý růst, žloutnutí a opadávání listů. Negativní důsledky může mít i přehnojení, které způsobí nadměrný růst listů (ovšem nikoli plodů). Ovšem stejně závažný je nedostatek živin, který může vést ke slabému vývoji keřů, odumírání výhonků a špatnému zbarvení listů.

Kdy a jak borůvky hnojit

Pokud jste borůvky nedávno zasadili, není potřeba hnojit hned. V dalších sezónách je však nezbytné obohatit půdu o správné živiny. Chcete-li podpořit správný růst a bohaté výnosy, musíte použít hnojivo na bázi dusíku. Doporučuje se aplikovat ho třikrát: po odkvětu, začátkem června a koncem června. Ideální je k tomuto účelu speciální hnojivo na borůvky, protože poskytuje potřebné dávky všech základních živin a pomáhá okyselit půdu.

Úspěšnou úrodu kanadských borůvek zařídí hnojení močovinou iZdroj fotografie: Depositphotos

Někdy se však používá i močovinový postřik (používá se v dávce v dávce 30–50 kg/ha), který keřům také dodává dusík. Jakmile skončí období plození, borůvky by měly být zaopatřeny hnojivem bohatým na draslík a fosfor. Vyhněte se u nich ovšem používání hnoje, protože má zásadité pH a keře borůvek jej špatně snášejí.

Přírodní hnojiva pro borůvky

Jak již bylo zmíněno dříve, borůvkám se daří v kyselé půdě a vyžadují hnojivo bohaté na dusík. Vynikajícím přírodním hnojivem pro ně tedy bude kávová sedlina. Můžete ji rozsypat kolem základny keřů a smíchat ji s půdou. Ovšem vyrobit si můžete i zálivku. Vezměte šálek kávové sedliny a smíchejte ji s 5 litry vody. Dobře promíchejte a použijte tuto směs k zalévání rostlin. Tento typ hnojení lze aplikovat každé dva týdny. Hnojivo z mleté kávy je také prospěšné pro další druhy rostlin. Konkrétně jde o :

 • rajčata,
 • ředkvičky,
 • mrkev,
 • hortenzie,
 • růže,
 • tisy,
 • coleus
 • a begónie.
Proč využívat vodu po těstovinách iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím mulčovat kanadské borůvky

Mulč je velmi důležitý, protože pomáhá udržovat půdu vlhkou, potlačuje růst plevelů a zlepšuje životní prostředí pro kořeny rostlin. Skvěle se hodí tyto materiály:

 • Borové jehličí přirozeně kyselí půdu a pomáhá udržovat její vlhkost.
 • Rašelina má kyselé pH a pomáhá udržovat půdu vlhkou.
 • Piliny zadržují vlhkost a pomáhají potlačovat růst plevelů. Je však důležité používat piliny z neznečištěného dřeva bez chemických přísad.
 • Použití černé folie může pomoci udržovat teplotu půdy a potlačovat růst plevelů. Folii lze položit kolem rostlin a připevnit do země.
 • Slaměný mulč je také skvělý – postačí ho jen tenká vrstva.

Při mulčování je důležité neaplikovat mulč příliš blízko ke kmínků rostlin, abyste je nezakryli a nebránili tak přístupu vzduchu. A pokud chcete od svých borůvek vyhnat mravence, pak použijte česnek nebo skořici – pomohou i proti plísni v květináči.

Jaké jsou vaše triky při péči o borůvky?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články