Plynový sporák se bude jen lesknout, s čištěním pomůže zubní pasta a horká voda

Pokud se nechcete zdržovat s namáhavým čištěním plynového sporáku, skočte si do koupelny pro zubní pastu – poradí si i s odolnými nečistotami.

Jak odstranit rez odkudkoliv i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Plynové sporáky jsou v mnoha kuchyních nepostradatelné, ale udržovat je v čistotě může být náročné. Mastnota, rozlité jídlo a připálené zbytky se mohou rychle hromadit, takže sporák je nejen nevzhledný, ale může také představovat bezpečnostní riziko. Ovšem s trochou vynalézavosti a využití šikovných domácích pomocníků se skoro vůbec nenadřete. Však uvidíte.

Technika zubní pasty

Zubní pasta není skvělá jen na zuby; může být i překvapivě účinným čisticím prostředkem na plynové sporáky. Zde je návod, jak ji použít:

  • Z plynového sporáku opatrně vyjměte hořáky a další odnímatelné části.
  • Naneste zubní pastu na každý hořák, aby byly pokryty všechny plochy.
  • Ve velké míse nebo dřezu smíchejte 1 polévkovou saponátu a 1 polévkovou lžíci jedlé sody a vše zalijte horkou vodou.
  • Hořáky s nátěrem vložte do mísy a nechte je asi 3 hodiny namočené.
  • Po namočení vydrhněte mastnotu a nečistoty houbou nebo kartáčem. Důkladně je opláchněte vodou.

Čištění párou: Přírodní přístup

Pro osoby citlivé na chemikálie je podle webu iReceptář výbornou volbou čištění párou. Kvalitní parní čistič se totiž dostane do všech zákoutí a rychle odstraní veškerou špínu a nečistoty. Mějte však na paměti, že parní čištění nemusí být stoprocentně účinné na hodně mastné a připálené skvrny.

Na čištění plynového sporáku pomůže lidová praktika: Pasta z jedlé sody slibuje odstranění zašlé špíny už za 20 minut

Pomůže i soda a sůl

Nemusíte však hned házet flintu do žita. V těchto obtížných situacích pomůže soda – tak to alespoň tvrdí web Chytré-Bydlení. Na vlhkou houbičku jednoduše naneste jedlou sodu a jemně s ní vydrhněte povrch sporáku. V případě silné vrstvy mastnoty však sodu na sporák nejdříve nasypte a nechte několik minut působit. Teprve poté se vrhněte na čištění. A další tip nám do redakce poslala čtenářka Radmila K. z Unhoště.

Pokud chcete svůj plynový sporák vyčistit, můžete si k ruce vzít zubní pastu – její aplikace je mnohem jednodušší, než si myslíte. iZdroj fotografie: Unsplash
Pokud chcete svůj plynový sporák vyčistit, můžete si k ruce vzít zubní pastu – její aplikace je mnohem jednodušší, než si myslíte

Já při čištění kuchyně používám sůl. Ta totiž dokáže působit jako mírné abrazivo, které pomáhá vydrhnout všechny nečistoty, aniž by poškodilo povrch sporáku, linky nebo třeba digestoře. A ještě dezinfikuje.“ A co si počít s ucpanými tryskami? Jednoduše je podle návodu mé tety vyčistěte pomocí tenké jehly nebo špendlíku. Stačí pár šťouchnutí a sporák bude zase fungovat jako ve chvíli, kdy jste si ho přinesli z obchodu. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů pro čištění sporáku patří i aplikace sody nebo nápadité použití starého ručníku.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o kuchyni?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články