Pokud se nechcete zdržovat s namáhavým čištěním plynového sporáku, skočte si do koupelny pro zubní pastu – poradí si i s odolnými nečistotami.
Plynové sporáky jsou v mnoha kuchyních nepostradatelné, ale udržovat je v čistotě může být náročné. Mastnota, rozlité jídlo a připálené zbytky se mohou rychle hromadit, takže sporák je nejen nevzhledný, ale může také představovat bezpečnostní riziko. Ovšem s trochou vynalézavosti a využití šikovných domácích pomocníků se skoro vůbec nenadřete. Však uvidíte.
Technika zubní pasty
Zubní pasta není skvělá jen na zuby; může být i překvapivě účinným čisticím prostředkem na plynové sporáky. Zde je návod, jak ji použít:
- Z plynového sporáku opatrně vyjměte hořáky a další odnímatelné části.
- Naneste zubní pastu na každý hořák, aby byly pokryty všechny plochy.
- Ve velké míse nebo dřezu smíchejte 1 polévkovou saponátu a 1 polévkovou lžíci jedlé sody a vše zalijte horkou vodou.
- Hořáky s nátěrem vložte do mísy a nechte je asi 3 hodiny namočené.
- Po namočení vydrhněte mastnotu a nečistoty houbou nebo kartáčem. Důkladně je opláchněte vodou.
Čištění párou: Přírodní přístup
Pro osoby citlivé na chemikálie je podle webu iReceptář výbornou volbou čištění párou. Kvalitní parní čistič se totiž dostane do všech zákoutí a rychle odstraní veškerou špínu a nečistoty. Mějte však na paměti, že parní čištění nemusí být stoprocentně účinné na hodně mastné a připálené skvrny.
Pomůže i soda a sůl
Nemusíte však hned házet flintu do žita. V těchto obtížných situacích pomůže soda – tak to alespoň tvrdí web Chytré-Bydlení. Na vlhkou houbičku jednoduše naneste jedlou sodu a jemně s ní vydrhněte povrch sporáku. V případě silné vrstvy mastnoty však sodu na sporák nejdříve nasypte a nechte několik minut působit. Teprve poté se vrhněte na čištění. A další tip nám do redakce poslala čtenářka Radmila K. z Unhoště.
„Já při čištění kuchyně používám sůl. Ta totiž dokáže působit jako mírné abrazivo, které pomáhá vydrhnout všechny nečistoty, aniž by poškodilo povrch sporáku, linky nebo třeba digestoře. A ještě dezinfikuje.“ A co si počít s ucpanými tryskami? Jednoduše je podle návodu mé tety vyčistěte pomocí tenké jehly nebo špendlíku. Stačí pár šťouchnutí a sporák bude zase fungovat jako ve chvíli, kdy jste si ho přinesli z obchodu. Mezi další osvědčené tipy Chalupářů-Zahrádkářů pro čištění sporáku patří i aplikace sody nebo nápadité použití starého ručníku.