Pokojovkám dejte stroužek česneku, odvděčí se za něj krásnými květy

Pokojovky není třeba vyživovat pouze drahými přípravky z obchodu. Naopak – leckdy vám mnohem lepší službu udělá česnek.

Česnek - krájení na výrobu insekticidu i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Česnek se v bohaté škále domácího využití objevuje nejen jako kulinářská surovina, ale také jako mocný spojenec v péči o živou a zdravou zahradu. Bývá sice ceněn jako perfektní pomocník v kuchyni, ale jako prostředek pro péči o pokojové rostliny bývá často podceňován. A to je rozhodně škoda, má totiž co nabídnout..

Proč dávat pokojovkám česnek

Tato skromná cibulka plná fytoncidů, allicinu a dalších sloučenin se totiž může pochlubit protiplísňovými, antibakteriálními a antivirovými účinky. Je to přirozený ochránce rostlin, který je chrání před škůdci, chorobami a hnilobou a zároveň podporuje růst a kvetení, jak informuje web NášDům. Zde se důkladně seznámíte s tím, jak se může obyčejný stroužek česneku odvděčit zahradníkům krásnými a kvetoucími rostlinami.

Česnek v půdě: přírodní prostředek proti škůdcům

Zakopání stroužku česneku do půdy může být účinným způsobem boje proti mšicím, roztočům a dalším škůdcům sajícím mízu. Stačí rozříznout stroužek česneku, zasadit ho několik centimetrů hluboko a rostlinu zalít. Po dvou týdnech česnek odstraňte. Tato metoda podle tvrzení z webu MagazínDoma využívá přirozených odpuzujících vlastností česneku k ochraně vašich rostlin, aniž byste museli používat škodlivé chemické látky.

Kvetoucí lopatkovec

Jak na pokojovky v zimě: S rychlým růstem pomůže kyselina jantarová

Česnekový postřik je zase velmi účinným nástrojem proti padlí, fytoftoře a plísni šedé, které mohou postihnout listy a stonky a způsobit jejich usychání a tvorbu nevzhledných skvrn. Jak ho připravit nám poradila paní Zdeňka K. z Ústí nad Labem. „Rozdrťte stroužek česneku, smíchejte ho s litrem vody a nechte jeden den louhovat. Směs sceďte a rostliny postřikujte každých 3 až 5 dní, dokud se jejich stav nezlepší.“

Obohacování hnojiv česnekem

Věděli jste, že přidáním několika kapek česnekové šťávy do hnojiv pro rostliny můžete výrazně zvýšit jejich účinnost? To mi poradila jedna zahradnice a já to od té doby už jinak nedělám. Zlepšuje se tím vstřebávání živin, podporuje se růst a kvetení a posiluje se i imunitní systém rostlin. Česnekovou šťávu jednoduše přimíchejte do tekutých nebo granulovaných hnojiv a vše aplikujte podle návodu. Budete příjemně překvapeni účinností takového hnojiva.

Kvetoucí pokojové rostliny iZdroj fotografie: Freepik
Pokud chcete mít jistotu, že se bude vašim pokojovým rostlinám opravdu skvěle dařit, musíte jim i během zimy dopřát to správné hnojivo

Roztok z česneku a medu pro orchideje

Pro orchideje pak může být obzvláště prospěšný roztok česneku a medu. Rozdrťte stroužek česneku a namočte ho přes noc do horké vody. Ráno po scezení přidejte do tekutiny1 lžíci medu. Orchideje do tohoto roztoku namočte na půl hodiny nebo jej použijte jako zálivku, přičemž na jednu rostlinu aplikujte asi pět polévkových lžic.

A vyzkoušet můžete i přírodní hnojení velmi oblíbenou citronovou šťávou (stačí z obyčejného citronu, nemusí být BIO) nebo špetkou skořice – o obojím psali Chalupáři-Zahrádkáři poměrně podrobně nedávno.

Jak zmladit přestárlou orchidej díky jednoduchému návodu

Jaké jsou vaše osvědčené triky pro pěstování orchidejí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články