Na zahradě se už žádné mšice neukáží, postřiku s pálivou paprikou se bojí jako ohně

Mšice patří k největším škůdcům na zahradě. Zaútočte na ně letos vychytaným postřikem z chilli papriček – spolehlivě je zničí.

Postřik pro jabloně a hrušně: Aplikace roztoku Bordeaux ochranu před škůdci a zimou i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kapsaicin obsažený v pálivých paprikách, který jim dodává charakteristickou pálivost, je také silným odstrašujícím prostředkem proti mnoha škůdcům, jak píše web iReceptář. Stačí ho jen použít při přípravě postřiku.

Příprava postřiku z pálivých paprik

Začněte tím, že rozemelete asi 50 gramů pálivých papriček na jemný prášek. Poté ho rozmíchejte v 1 litru vody a směs přiveďte k varu. Nechte vařit asi 20 minut. Nechte 24 hodin louhovat a poté vše přeceďte přes jemné plátno. Hotový koncentrát zřeďte vodou v poměru 1:5 (na každý díl koncentrátu přidejte pět dílů vody) a pro zvýšení přilnavosti postřiku k listům nezapomeňte ani na pár kapek tekutého mýdla.

Nejlepší doba pro aplikaci tohoto šikovného a levného postřiku je brzy ráno nebo pozdě večer. „Vyhněte se jeho použití během horkého poledního slunce, protože to může způsobit spálení listů,“ radí zahradnice Lenka K. z Litoměřic. A skvěle vám může pomoci i samotná mýdlová voda, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jak aplikovat postřik proti mšicím

Postříkejte hojně listy postižených rostlin a zajistěte, aby byly pokryty jak vrcholky, tak spodní strany listů, protože mšice se často shromažďují právě zde. Aplikaci opakujte každých několik dní nebo vždy po dešti, dokud se problém s mšicemi nedostane pod kontrolu. A podobně podle mých zkušeností působí i skořice.

Postřik na mšice

Domácí přírodní insekticid: Mšice zmizí ze zahrady, nesnáší kopřivy

Začlenění biologické ochrany

Pokud nechcete po zahradě stále běhat s postřikovačem, zkuste si na pomoc vzít přírodu. Třeba berušky, zejména jejich larvy, jsou přirozenými predátory mšic. A totéž platí i pro škvory. Pokud tedy tomuto užitečnému hmyzu poskytnete na své zahradě útočiště, bohatě se vám odvděčí.

Kávová sedlina efektivně odpudí úplně všechny otravné mšice iZdroj fotografie: Freepik
Nedovolte, aby vám mšice zlikvidovaly úrodu. Pokud na ně včas zaútočíte s tím správným postřikem, nemusíte se potíží bát.

Další přírodní repelenty

Mšice a mravence mohou díky své silné vůni odradit i další aromatické látky, jako je skořicový nebo hřebíčkový olej. Ty lze použít v kombinaci s pálivým sprejem z chilli papriček nebo samostatně. Pravidla pro aplikaci jsou však stále stejná,  jak potvrzuje i web BydleníSnů.

Jak proti škůdcům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články