Postřik za hubičku: Mýdlové vody se mšice bojí jako ohně

Mšice, které pronásledují zahrádkáře i zemědělce, jsou sice malé, ale jejich dopad je obrovský. Zakročte proti nim s mýdlem.

Mšice, které pronásledují zahrádkáře i zemědělce, jsou sice malé, ale jejich dopad je obrovský. Zakročte proti nim s mýdlem. i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tento drobný hmyz, který se často vyskytuje v koloniích, může způsobit spoušť na celé řadě rostlin tím, že saje mízu z listů a stonků, čímž je oslabuje a někdy šíří i choroby. Zajímavé je, že mšice mají různé barvy – třeba zelenou, žlutou, hnědou, červenou nebo černou – a některé druhy mohou dokonce produkovat sladkou látku zvanou medovice, která přitahuje jiný hmyz.

Proč mýdlová voda dělá proti mšicím divy

Mýdlová voda je označována za jeden z nejlepších přírodních prostředků v boji proti mšicím, a to z dobrých důvodů. Mýdlo totiž působí tak, že rozkládá voskovitý obal mšic, jak píše web AustralSeedlings, což vede k jejich dehydrataci a nakonec k úhynu, a to vše bez použití drsných chemických látek. Tato metoda je nejen účinná, ale také šetrná k životnímu prostředí a bezpečná jak pro rostliny, tak pro užitečný hmyz, který byste mohli chtít na své zahradě zachovat.

Česnekové slupky ze zahrady při správné aplikaci odeženou svilušky i mšice

Proto naše babičky nevyhazovaly česnekové slupky: Ze zahrady odeženou svilušky i mšice

Boj proti mšicím nemusí být únavnou povinností. Díky pozornému sledování zahradního ekosystému proti nim snadno objevíte účinné pomocníky. iZdroj fotografie: Freepik
Boj proti mšicím nemusí být únavnou povinností. Díky pozornému sledování zahradního ekosystému proti nim snadno objevíte účinné pomocníky.

Jak připravit postřik proti mšicím?

Při rozhodování o způsobu postřiku rostlin je klíčová příprava a aplikace. Klasický postřik mýdlovou vodou lze připravit smícháním několika lžiček jemného tekutého mýdla se čtvrt litrem vody. Je důležité použít mýdlo, které neobsahuje žádná odmašťovadla nebo zvlhčovače pokožky, protože ty mohou rostlinám uškodit.

  • Mýdlo opatrně vmíchejte do vody, aby vznikla homogenní směs.
  • Než se pustíte do ošetření větších ploch, postříkejte malou plochu na jedné z rostlin a počkejte 24 hodin. Zkontrolujte, zda nedochází k nežádoucím reakcím.
  • Mýdlovou vodu nastříkejte přímo na mšice a dbejte na to, abyste se dostali i na spodní stranu listů, kde se často ukrývají. Aby byl roztok účinný, musí dojít k přímému kontaktu s mšicemi.

Stlaní postele po probuzení je asi to nejhorší, co můžeme udělat. Nevědomky tak podporujeme výskyt roztočů

Někdy můžete šikovného pomocníka na zahradě získat z nečekaného směru. Vyplatí se například vsadit na osvědčený dětský pudr. iZdroj fotografie: Pixabay
Někdy můžete šikovného pomocníka na zahradě získat z nečekaného směru. Vyplatí se například vsadit na osvědčené mýdlo.

Opakujte podle potřeby. „Populace mšic se může rychle obnovit, takže může být nutná pravidelná kontrola a opakovaná aplikace každých několik dní,“ radí paní Lada N. z Kouřimi, která nám do redakce tenhle tip poslala. A zkusit můžete i extra pálivý postřik z chilli papriček, který už redakce Chalupářů-Zahrádkářů také otestovala.

Jakou přírodní ochranu zahrady preferujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články