Potkaní hnízdo v domě aneb jak ho identifikovat a efektivně zničit

Boj s potkany v domě není vždy jednoduchá záležitost. Naštěstí existují přírodní triky, které si s nimi hravě poradí.

Jak se zbavit potkanů i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Potkani nejsou zdaleka tak neškodní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kromě toho, že to jsou velmi odpudivá zvířata, umí napáchat ve vašich domácnostech i pěkné nepravosti, které se zpravidla velmi špatně napravují. Na trhu jsou k mání různé přípravky na hubení hlodavců a vyzkoušet však můžete i některý z osvědčených přírodních receptů. Hlavní je se potkanů v domě co nejrychleji zbavit.  

Potkani mohou v domě způsobit pohromu 

Ve vašem domě mohou potkaní způsobit opravdu nemalé problémy. Kam vlezou, tam vše rozkoušou a mohou tak vážné poškodit celou konstrukci domu. Kromě toho jsou to zvířata velmi špinavá a mohou tak být nositeli nejen roztočů a bakterií, ale také různých nemocí. Ohrozit pak mohou nejen vás, ale také vaše domácí mazlíčky. V nebezpečí jsou však i vaše uskladněné potraviny, které se přítomností potkanů velmi snadno kontaminují a můžete je rovnou vyhodit.  

Zda máte doma potkaní hnízdo zjistíte velmi jednoduše. Stačí jen jít po zanechaných stopách a určitě je vystopujete. Hlavní indicií pro zjištění přítomnosti potkaního hnízda je opravdu silný zápach. Pokud vám tedy u vás doma něco nevoní, opravdu to může znamenat, že vás navštívili. Jsou to také velmi hluční hlodavci, jejich přítomnost vám proto rozhodně neuteče.  

Vyzkoušejte chemické, nebo přírodní prostředky  

Dalším důkazem přítomnosti hnízda ve vašem domě mohou být překousané kabely či jiné věci. Potkani snědí doslova vše, co jim přijde pod nos, proto pokud doma máte potkaní hnízdo tak určitě dřív, nebo později na něco narazíte.

Jak se zbavit potkanů iZdroj fotografie: Pixabay

Teď už máte přítomnost potkanů v domě potvrzenou, ale nezoufejte. Naštěstí existuje pár receptů, pomocí kterých se jich poměrně snadno zbavíte. Nejběžnější způsob, jak se potkanů zbavit, je nákup chemických prostředků v drogérii. Takové repelenty jsou většinou velmi účinné a dokážou tyto nezvané hosty udržet mimo domov. K polapení potkanů můžete doma také nastražit pasti, nebo použít přírodní prostředky. Stačí umístit několik stroužků česneku, nebo cibule v místech, kde se zdržují, a tím je odehnat.  

Co si ještě pohlídat

Důležité je také udržovat domácnost v čistotě a nedat tak potkanům šanci na přežití. Tito hlodavci totiž milují špínu, ale na druhou stranu nenávidí kočky. Proto jste-li chovatel kočičího přítele, pak máte nad potkanem značnou převahu. V neposlední řadě vám může s odstraněním potkanů ve vaší domácnosti pomoci odborník, který zná určitě ověřené a zároveň bezpečné metody pro vyhubení nezvaných návštěvníků ve vaší domácnosti.  

Jak bojujete s potkany doma vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články