Potraviny, které rozhodně nepatří do slepičího jídelníčku. Mohou negativně ovlivnit nejen chuť a kvalitu vajec

                   

Slepice patří mezi domácí a hospodářská zvířata, která jsou známá svou nenáročností a vděčností v chovu. Existují ale zásadní pravidla pro starostlivost o ně a pro jejich krmení, díky nimž budete mít zdravá a vitální zvířátka v dobré kondici. Ta se také mimo jiné zrcadlí v celkové chuti a kvalitě jejich vajec, která poté konzumujete vy. Co tedy slepicím do jídelníčku rozhodně nepřidávat, pokud se chcete vyvarovat nejen špatné kvalitě vajec, ale také nejrůznějším nemocem nebo dokonce úhynu vašich zvířat?

Slepice není odpadkový koš

I když je nejspíše mnoho lidí zvyklých, že jejich slepice dokážou spořádat i to, co běžně zbude od stolu, nesmíte zapomínat na to, že slepice, ani žádné jiné zvíře není odpadkový koš, do kterého můžete házet, co se vám zachce. I když se jedná o tvory s velkým apetitem a malou vybíravostí, jsou věci, které nepatří ani do jejich žaludku. Pokud tedy slepičky pravidelně krmíte zbytky, dávejte velký pozor na to, co konkrétně obsahují.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V žádném případě by se totiž nemělo jednat o shnilé nebo plesnivé potraviny. Ty totiž nepatří do žaludku žádného zvířete, takové kousky hoďte rovnou do koše nebo do kompostéru. Také není dobré slepice krmit alkoholovými zbytky nebo pochutinami typu čokoláda, sušenky, sladké krémy a tomu podobné věci. Rovněž jim nesvědčí citrusové plody a jejich slupky a tvrdé slupky, například z dýně, na které si běžně pochutnávají.

Pozor na otravu

Nikdy nesmíte zapomínat na to, že vše, co slepice zkonzumují, se vždy odrazí nejen na pravidelnosti a množství jejich snůšek, ale také na celkové chuti a kvalitě vajec. Ty pak budete s největší pravděpodobností konzumovat vy –⁠ a kdo by chtěl jíst něco špatného? Nejedná se však pouze o to, ale také o zdravotní stav vašich zvířat, který se po konzumaci nesprávných složek může rapidně zhoršit, nebo může dojít dokonce i k úhynu zvířete.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Proto je dobré používat raději vyvážené krmné směsi, které obsahují veškeré potřebné živiny pro správnou vitalitu slepic. K tomu je ideální přidat nejedovaté zelené rostliny, které rovněž obsahují velké množství prospěšných látek. Avšak ani zbytky nemusíte zcela odepsat, vybírejte však pouze nezkažené potraviny kromě kostí, omáček, sladkých pochutin a tvrdých ovocných nebo citrusových slupek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velký pozor dávejte například na slupky z brambor, které obsahují vysoký podíl draslíku a celou řadu vitamínů a minerálů. Jsou tak ideální složkou, kterou do stravy slepic můžete zahrnout. Vždy se však pozorně dívejte, zda brambory již nezačaly klíčit a nemají na sobě drobné zárodky kořenů. Ty popřípadě okamžitě odstraňte. Jedná se totiž o vysoce jedovatou část, která by vaše slepičky mohla velmi snadno otrávit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stejné pravidlo platí i při výběru zeleného. Vždy trhejte jen to, o čem víte, že není jedovaté.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články