Rýže má v domácnosti mnoho nevídaných využití. Byla by opravdu škoda ji používat jen jako jídlo

                   

Možná si ještě ze školy vzpomenete na to, že je rýže hygroskopická. Používáme to během jejího vaření, kdy do hrnce vkládáme nejméně jeden a půl násobek tekutiny oproti objemu suché rýže. Ovšem to zdaleka ještě není vše, tuto jedinečnou vlastnost totiž lze uplatnit i při úklidu nebo během běžných denních prací. Zajímá vás, jak jinak můžete využít vlastnosti rýže? Máme pro vás několik opravdu šikovných tipů.

Proč dávat rýži do skříně?

Potýkáte se s nepříjemnou vlhkostí ve svých skříních? To se stává ve chvíli, kdy dovnitř uložíte oblečení, které bohužel není tak úplně suché. Zvláště u sušičky totiž mnohdy nepoznáte, jestli je pouze teplé, nebo ještě trochu vlhké. Nespoléhejte však na to, že ve skříni doschne. Naopak, poměrně rychle se z něj začne linout nepříjemný zápach a ve skříni se také může objevit plíseň. Vložení rýže do šatníku tomu zabrání. Mezi další tipy pro využití rýže patří:

  • vysušení elektroniky,
  • výroba osvěžovače vzduchu,
  • osvěžení banánů,
  • výroba hřejivého polštářku,
  • čištění nádobí s úzkým hrdlem.
iZdroj fotografie: Pixabay

Vyrobit si můžete i přírodní osvěžovač vzduchu, v němž bude rýže hrát hlavní roli. Jednoduše si pořiďte esenciální alias éterický olej s vaší oblíbenou vůní. Vezměte pár kapek a přidejte je do rýže, kterou jste nasypali do misky. Tu potom vložte do skříně s oblečením. A jaký je poměr? Do půl šálku rýže (použijte nejlépe tu bílou) vám bude stačit asi 20 kapek esenciálního oleje. Promíchejte, přetáhněte gázou a máte hotovo. Měňte po několika měsících.

Rýže vysuší promáčený mobil

Díky svým hygroskopickým vlastnostem tato chutná obilnina opravdu perfektně absorbuje vlhkost. Toho můžete využít, pokud si omylem namočíte mobil nebo podobnou elektroniku. A jak na to? Co nejvíce své zařízení rozeberte a uložte do pytlíku s rýží nejméně na dva dny. Nezapomeňte odpojit zdroj napájení a v případě telefonu také vyjměte SIM kartu. Poté přístroj zkontrolujte a pokud již nejsou patrné stopy vlhkosti, můžete ho znovu zapnout.

iZdroj fotografie: Pixabay

Rýže „napraví“ staré banány

Dost možná to také znáte – na banánech, které jste si přinesli domů, se už začínají objevovat hnědé skvrny, a nikdo je tedy už nechce. A přitom jim nic není, jen zkrátka a dobře mají co do vzhledu to nejlepší za sebou. A co s tím? Použijte k jejich osvěžení rýži. Jednoduše začernalý banán vložte do igelitového sáčku a řádně ho zasypte rýží. Mělo by jí být alespoň půl sklenice. Následně sáček dobře a pevně uzavřete a přibližně jednu hodinu počkejte. Ovoce zase zežloutne!

iZdroj fotografie: Freepik

Čištění vázy s úzkým hrdlem

Nezapomeňte na to, že syrová rýže je poměrně hrubá. Takže vám může skvěle pomoci s odstraněním opravdu odolných usazenin z míst, kam se jinak nemáte šanci dostat. Jde o typický problém váz nebo lahví s velmi úzkým hrdlem. Nejdříve do nich napusťte teplou vodu a přidejte jedlou sodu. Nechte působit půl hodiny. Poté dovnitř nasypte hrst rýže, uzavřete hrdlo (třeba dlaní) a silně třepejte. Nečistoty zmizí.

Pomůže i se zdravotními problémy

Není nic jednoduššího, než si vyrobit polštář z rýže. Pokud jste už narazili na ten z pohankových slupek nebo třešňových pecek, pak nám věřte, že rýže tvoří k těmto hůře dostupným materiálům velmi dobrou alternativu. Kupte si, pokud možno, tu neloupanou, tu totiž lze rychle zahřát třeba v mikrovlnce a uvolněné teplo vám pomůže třeba při bolestech břicha nebo dalších obtížích.

Využíváte rýži také jinak než jenom na vaření?

Máte rýži raději jako jídlo a chcete ji uvařit opravdu rychle a chutně? Vyzkoušejte trik s mikrovlnkou
Diskuze Vstoupit do diskuze
107 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články