Kdysi čistící prostředky za moc nestály, hospodyňky proto používaly pro úklid 3 lidové suroviny: Vyčistí každý povrch a provoní celou domácnost

Staré rodinné triky bývají mnohdy při úklidu ty nejúčinnější. Naše babičky například do vody na mytí podlahy vždy přidávaly sůl.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Úklid domu nepatří obvykle mezi oblíbené činnosti. A nezáleží na tom, který člen domácnosti se ho chopí. Ale i když se mu vyhnout nelze, mnohé procesy je možné si výrazně usnadnit. A platí to i pro mytí podlahy – do vody totiž stačí přidat tu správnou ingredienci. Musíte si však dát pozor na správný poměr, jinak návod nebude fungovat.

Sůl na mytí podlahy

Horká voda byla dříve na mytí podlah samozřejmostí. Ovšem dnes, když už jsou na trhu různé specializované čističe, není její použití mnohdy třeba – vyhnete se tak nebezpečné manipulaci s touto tekutinou. Horká voda tedy upadla do zapomnění, ovšem spolu s ní i mnohé jiné užitečné triky, které si to rozhodně nezaslouží.

Řeč je například o soli. Pokud do kbelíku s přípravkem na mytí podlahy přidáte jednu rovnou lžíci a důkladně ji promícháte, zjistíte, že všechny nečistoty pustí mnohem ochotněji. Podlaha navíc získá krásný lesk a nebudou se na ní vytvářet šmouhy. Tuto metodu lze použít na jakékoli typy podlahové krytiny (vyjma starých dřevěných parket). A nezáleží na tom, zda používáte mop nebo třeba jen obyčejný hadr či vysavač s funkcí vytírání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Spojení vody a jedlé sody

Ovšem pokud dbáte na ekologii, pak vás určitě potěší, že žádný čisticí přípravek z obchodu potřebovat nebudete. A jak je to možné? Stačí vsadit na sůl, smíchanou s jedlou sodou. Do 5 litrů vody budete potřebovat 2 lžíce jedlé sody a 1 lžíci soli. Vše důkladně rozmíchejte a můžete začít vytírat. Pokud bude voda teplá, půjde vám to lépe. A pokud myjete plovoucí podlahu nebo vinyl, vyplatí se do kbelíku přidat ještě trochu citronové šťávy. Dodá podlaze lesk.

Pět tipů na domácí čisticí prostředky

Jaké triky po předcích používáte při úklidu vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články