Vaječné skořápky se mohou pro rajče jedlé, též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) stát velmi cenným zdrojem živin. Tradičně se však používají i jako mulč nebo například květináč pro sazeničky. Je však jejich použití v tomto případě správné, nebo v některých případech pouze podléháme zažitým zahrádkářským mýtům?
Skořápky jako malé květináče
Také jste slyšeli o tom, že je vhodné rajčata vysít přímo do vaječných skořápek, protože jejich prostřednictvím mohou získat celou řadu užitečných živin? Pak vás bohužel zklameme – malé rostlinky rostou tak rychle, že byste je museli téměř vzápětí přesadit. A něco takového jim rozhodně neprospěje.
Vaječné skořápky jako výživa
A jak je to s hnojením rajčat vaječnými skořápkami? Nezáleží na tom, zda je aplikujete rozdrcené nebo například v podobě výluhu. Nějaké živiny rajčatům rozhodně dodají – a to především vápník. Rozhodně však nejde o hnojivo komplexní, takže hnojit rajčata pouze tímto způsobem by bylo značné krátkozraké a neefektivní.
Neexistuje zároveň žádný důkaz pro to, že by použití vaječných skořápek mohlo zabránit hnilobě. Bohužel ta se vyskytuje i u rostlin, které rostou v půdách bohatých na vápník. A hnojení vaječnými skořápkami tedy na tento jev nebude mít vůbec žádný vliv. Budete se tedy muset chránit jinými způsoby.
Vaječné skořápky jako mulč proti slimákům
Teorie také říká, že je vhodné rostliny obsypat drcenými skořápkami – ty mají prý tak ostré hrany, že se k nim už nedostanou slimáci. Ti si však bohužel umí s ostrými předměty docela dobře poradit. Naopak pokud byste skořápky špatně vymyli, mohli by je zbytky žloutku naopak k rajčatům přitahovat.
Dobře omyté skořápky však lze použít jako šikovný mulč, který dodá později rostlinám i nějaké ty živiny (trvá však opravdu dlouho, než se vaječné skořápky začnou rozkládat). Nevýhodou tohoto postupu je však to, že byste skořápek museli mít opravdu hodně. Klidně tedy místo nich použijte „klasiku“ ve formě posečené trávy nebo slámy.
Jak používáte vy zbytky vaječných skořápek?