Co se starými povlaky na polštář: S trochou šikovnosti lze vyrobit mnoho užitečných věcí

Staré povlaky na polštáře ještě rozhodně nepatří do koše. Existuje řada možností, jak je ještě perfektně využít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos / Maniago / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Staré povlaky na polštáře už obvykle nevypadají příliš atraktivně, zvláště když je „zdobí“ díry nebo alespoň ztenčená místa, v nichž už materiál nemá daleko k vysypání. Byla by však škoda je vyhodit, mohou totiž posloužit jako základ pro výrobu mnoha zajímavých předmětů.

Vyrobte si dekorační podložky

Povlaky na polštáře jsou ideální pro vytvoření dekoračních podložek. Stačí vyrobit náplň z molitanu nebo z jiného materiálu a použít povlaky jako potah.

Vytvořte dekorační kapsy

Použijte povlaky na polštáře jako základ pro dekorační kapsy. Stačí si našít kapsu na povlak a do kapsy dát dekorativní prvky, jako jsou květiny, šperky nebo jiné drobnosti.

Udělejte z nich pytel na praní

Jemné věcí náchylné k poškození (například podprsenky nebo oblečení vyrobené z choulostivých tkanin) potřebuje před praním v pračce ochranu. Pokud je ovšem složíte do povlaku na polštáře a zapnete ho, nebudete se muset o kondici svých oblíbených předmětů bát.

Staré povlaky na polštáře ještě nevyhazujte iZdroj fotografie: Depositphotos

Dekorativní ubrus z povlaků

Pokud máte dostatek povlaků, můžete je použít k vytvoření dekoračního ubrusu. Stačí je spojit a vytvořit tak plochu, kterou můžete použít jako ubrus.

Vytvořte nový obal na polštáře pro zvířata

Máte-li doma zvířata, můžete použít povlaky na polštáře k vytvoření nového potahu na polštáře pro vaše mazlíčky.

Použijte je jako čisticí hadříky

Pokud jsou vaše staré povlaky stále pevné a dobře se drží, můžete je použít jako čisticí hadříky. Stačí je pouze rozstříhat na menší kousky a použít je na úklid domácnosti.

Staré povlaky na polštáře ještě nevyhazujte iZdroj fotografie: Freepik

Vytvořte si nákupní tašku

Povlaky na polštáře mohou posloužit jako materiál pro vytvoření nové tašky – teoreticky jim totiž jen stačí přišít uši a vhodně je začistit. Poté je už jen musíte přizpůsobit rozměrům tašky, kterou chcete vytvořit, a máte hotovo.

Zkombinujte je s jinými látkami

Pokud máte jiné látky, můžete staré povlaky rozstříhat na menší kousky a zkombinovat je s jiným textilem. Lze z nich takto vyrobit nové polštáře, přehozy, ubrusy a další předměty do domácnosti. Skvělá je v tomto případě zejména technika patchwork.

Použijte je jako plnidlo

Pokud chcete vyrobit nový polštář nebo jiný předmět, můžete použít staré povlaky jako plnidlo (například místo vaty nebo molitanu). Stačí je pouze rozstříhat na menší kousky a použít tak, jak potřebujete.

Staré povlaky na polštáře ještě nevyhazujte iZdroj fotografie: Depositphotos

Můžete je i darovat

Jestliže už nechcete staré povlaky používat, ale přitom jsou stále v dobrém stavu, můžete je darovat do charitativní organizace. Ta je dokáže využít například na výrobu nových polštářů pro lidi v nouzi.

Tyto nápady vám pomohou využít povlaky na polštáře, které máte doma, a zároveň vytvořit nové dekorativní nebo funkční prvky pro vaše bydlení. Rozhodně se vyplatí je vyzkoušet.

Dekorační polštář aneb jednoduché šití pro začátečníky

Jak používáte staré povlaky na polštáře vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články