Prádlo bude opět zářivě bílé, k navrácení barvy postačí obyčejný peroxid

Přidejte peroxid vodíku do praní a uvidíte, jak se vám bílé prádlo doslova změní před očima. Tak zářivé nebylo už dlouho.

Utěrky je možné perfektně vybělit i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Peroxid vodíku není jen čistič ran, ale je to univerzální prostředek, který si dokáže poradit s odolnými žlutými skvrnami, které kazí naše bílé oblečení. Jeho účinnost spočívá v jeho mírných bělicích vlastnostech, které podle tvrzení z webu iPrima dokážou doslova zázraky.

Jak použít peroxid na skvrny

Cesta k obnově vašeho prádla začíná obstaráním peroxidu vodíku, a to ideálně v koncentraci 3 až 6 %. Tento rozsah se obvykle nachází ve standardních lahvičkách dostupných v lékárnách a zaručí, že své prádlo nijak nepoškodíte. Dále postupujte podle tohoto návodu:

  • Naneste malé množství peroxidu vodíku přímo na žlutou skvrnu.
  • Pomocí čistého hadříku nebo kartáče roztok jemně zapracujte do tkaniny.
  • Po krátkém namočení (mně stačila i půlhodina) oděv důkladně opláchněte.
  • Pokud by skvrna přetrvávala, můžete celý postup pro zvýšení účinnosti opakovat.
  • Oděv vyperte jako obvykle.

A podle zkušeností Chalupářů-Zahrádkářů peroxid také skvěle vyřeší problémy s plísní a postará se i o vaši pokojovou orchidej.

Bělení ponožek pomocí tří přísad. Zmizí i zažraná špína a budou zářit čistotou

Řešení starších nebo odolnějších skvrn

V případě skvrn, které se už doslova zažraly do látky nebo jsou odolnější, může být zapotřebí dalších spojenců. Jedním z takových spojenců je podle webu ProŽeny žlučové mýdlo.

  • Naneste ho na skvrnu.
  • Pokud to tkanina dovoluje, použijte měkký kartáč, kterým mýdlo jemně zapracujete do skvrny a zajistíte, aby proniklo co nejhlouběji.
  • Nejhorší znečištění poté opláchněte a poté pokračujte v praní oděvu obvyklým způsobem.
Prádlo získá zářivě bílou barvu díky použití obyčejného peroxidu. Stačí jen vědět, jak ho při tomto procesu správně nadávkovat. iZdroj fotografie: Depositphotos
Prádlo získá zářivě bílou barvu díky použití obyčejného peroxidu. Stačí jen vědět, jak ho při tomto procesu správně nadávkovat

Bělení prádla jedlou sodou

Dalším skvělým prostředkem pro údržbu bílého prádla je i jedlá soda. Její dávkování závisí na množství a stavu prádla, ale obvykle se doporučuje přidat 1/2 až 1 šálku do přihrádky na běžný prací prášek (a to i v případě, že jinak perete třeba s gelovou kapslí). Na odolné skvrny pak naše čtenářka Jitka K. z Hradce králové doporučuje jiný postup: „Smíchejte sodu s vodou a vytvořte pastu, kterou aplikujte na skvrny alespoň půl hodiny před praním. Nic jiného dělat nemusíte – všechny fleky pustí samy).“

Prádlo bude vonět svěže i bez použití aviváže, pokud k němu přidáte tyto přírodní ingredience

Jak proti skvrnám na oblečení bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články