Prádlo bude zářit jako nové, s bělením si jednoduše poradí obyčejná sůl

Vyzkoušejte také tento jednoduchý způsob, jak vybělit zašedlé prádlo a navrátit mu tak jeho zářivý vzhled. Díky tomu bude opět jako nové.

Prádlo bude zářit jako nové, s bělením si jednoduše poradí sůl i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Časté používání a praní bílého prádla postupně vede k jeho znehodnocení. Ze zářivé bílé se obzvlášť při špatném praní stává nevzhledná šedá. Naštěstí existuje velmi jednoduchý způsob, jak si s tímto problémem poradit a zařídit, aby vaše oblíbené kousky byly opět zářivě bílé. Jediné, co k tomu budete potřebovat, jsou suroviny z vaší domácnosti.

Na co si dát při praní pozor

Důležitou roli při odstraňování skvrn i zápachu z oblečení hraje především dodržování pokynů uvedených výrobcem na daném kousku. Neměli byste však ani podceňovat doporučené dávkování pracích prostředků a další pokyny výrobce pračky, což ovlivní nejen kvalitu vypraného prádla, ale i životnost tohoto spotřebiče – tomuto tématu se Chalupáři-Zahrádkáři věnovali v jednom z minulých článků. Jedině dodržováním základních pravidel předejdete poškození tkanin a ztrátě původních barev.

Jak rychle vybělit košili v hrnci pomocí citronu. Za málo peněz hodně muziky

Nahraďte chemické prací prostředky

Příliš tvrdá voda v kombinaci s pracím práškem, gelem nebo aviváží, které se špatně rozpouští, mohou na vašem oblečení napáchat nemalé škody. Nemusíte tak nutně kupovat drahé prací prostředky plné nebezpečných chemikálií, které jsou škodlivé nejen pro životní prostředí ale i vaše vlastní zdraví, abyste své prádlo vybělili. Skvěle si s tím poradí pár surovin z vaší domácnosti, web iReceptář třeba doporučuje citron a sůl. A jak jsme dříve psali, bělicí účinky má dokonce i Aspirin. Já vám však představím jinou bělicí směs.

Výroba domácího bělidla

Do mísy si nalijte 2 litry teplé vody a přidejte 2 polévkové lžíce jedlé sody, 1 lžíci soli, 2 lžíce peroxidu vodíku a 1 balení prášku do pečiva. Celou směs důkladně promíchejte, aby se všechny složky spojily a zašedlé oblečení včetně spodního prádla do roztoku namočte. Nechte působit alespoň po dobu dvou hodin a poté dejte vyprat do pračky. Použití jedlé sody jako šetrného čisticího přípravku doporučují i na webu PrimaLiving.

Aby byly ručníky vždy krásně měkké a nadýchané docela jako z hotelu, přestaňte na ně dávat aviváž – více jim prospěje obyčejný ocet. iZdroj fotografie: Brandon.wiggins / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0
Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik a připravte si domácí bělidlo nejen na spodní prádlo. Tímto způsobem oživíte zašedlé kousky a navrátíte oblečení původní vzhled

Čisticí účinky připravené bělicí směsi ještě podpoříte vhodným sušením. Bílé prádlo se vyplatí rozvěsit na sluníčko, které dokáže vybělit i zbytky skvrn a dalších odolných nečistot. To potvrzuje i naše čtenářka Alena H. z Českých Budějovic: ,,Před praním bílé prádlo na pár hodin odmočím v domácí směsi na bělení a po vyprání pověsím ven. Díky tomu je oblečení pořád zářivě bílé jako nové.”

Jaké prostředky používáte k bělení bílého prádla vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články