Když pračka zapáchá: Klasický problém lze vyřešit vyčištěním filtru

Čištění filtru je relativně snadný způsob, jak zlepšit aroma vaší pračky a zároveň zajistit její správné a po všech stránkách bezchybné fungování.

Pračka bude fungovat mnoho let, musíte jen používat kvalitní prací prášek i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Nepříjemné aroma vlhkosti a hniloby, které se občas line z pračky, není jen drobnou nepříjemností. Naopak – říká vám, že skrytá zákoutí vašeho oblíbeného spotřebiče ukrývají nevítané hosty: bakterie a plísně, kterým se ve vlhkém prostředí uvnitř daří.

Proč pravidelně čistit pračku

Ústředním prvkem obrany pračky proti těmto vetřelcům je skromný filtr, strážce, který zároveň zachycuje i žmolky, vlasy a různé drobné předměty,  jak informuje web Arecenze. Obvykle ho najdete ve spodní části pračky za panelem nebo dvířky. A opravdu se po něm vyplatí podívat, protože aby mohl účinně plnit svou úlohu, vyžaduje pravidelnou kontrolu a čištění, jak jsem se sama několikrát přesvědčila. Jak na to?

  • Opatrně odšroubujte nebo odjistěte filtr a připravte se na to, že z něj může uniknout malé množství vody (doporučuji ho podložit ručníkem).
  • Poté odstraňte z filtru všechny nahromaděné nečistoty a důkladně jej opláchněte pod tekoucí vodou.
  • Před opětovným vložením filtru se ujistěte, že je zcela suchý.
  • Nic víc není třeba.

Redaktorka Chalupářů-Zahrádkářů Marcela Libušná pak nedá při péči o pračku dopustit na jedlou sodu. Stačí ji vhodit dovnitř a těšit se na výsledek.

Při praní byste se rozhodně měli vyhnout těmto nejčastějším chybám, které vám mohou celou práci zmařit. Navíc jimi riskujete, že své oblečení nenávratně poškodíte.

Do pračky vhoďte hrst soli, prádlo si snadněji udrží barvu a bude měkoučké jako obláček

Co si ještě pohlídat

„Kromě pravidelné údržby filtru je vhodné nechat dvířka pračky po každém cyklu pootevřená, což podporuje cirkulaci vzduchu a umožňuje vysychání vnitřního prostoru, čímž se dále snižuje riziko vzniku nepříjemných pachů,“ radí pan Jan T. z Pržna pod Pradědem, který totéž doporučuje svým zákazníkům, kteří u něj pračku kupují. A myslete také na to, že kromě filtru může občas vyžadovat pozornost i samotný buben, jak upozorňuje web InStory.

Pokud vaše pračka začíná páchnout může být jedním z běžných problémů zašpiněný filtr. Jeho údržba naštěstí není nijak složitá. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud vaše pračka začíná páchnout může být jedním z běžných problémů zašpiněný filtr. Jeho údržba naštěstí není nijak složitá

V takových případech může jako silný spojenec posloužit roztok bílého octa. Mně se osvědčilo nalití přibližně dvou šálků octa do bubnu a spuštění pračky na nejteplejší cyklus. Po žádném zápachu už pak nebylo ani památky. Chalupáři-Zahrádkáři už v minulosti také poradili, jak octem prodloužit životnost pračky a také zveřejnili šikovný návod na to, jak vyčistit pračku tabletami do myčky. Je to opravdu velmi jednoduché a rozhodně to stojí za vyzkoušení.

Dobré triky, které vám usnadní a zefektivní vaše každodenní praní

Jaké jsou vaše osvědčené metody údržby pračky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
69 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články