Hrnek jedlé sody vhoďte do praní: Neutralizuje pachy a pomůže v boji proti nečistotám

Až příště budete prát, nezapomeňte do pračky přidat trochu jedlé sody. Tento univerzální zázračný prášek vám pomůže zbavit se celé řady problémů.

Už žádné nepříjemné pachy z pračky, vyřeší je obyčejný ocet i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jedlá soda je známá pro své antibakteriální a dezinfekční vlastnosti. Díky tomu je jedním z nejúčinnějších přírodních čisticích prostředků, které můžete doma bezpečně použít k jakémukoliv úklidu. Skvěle se však podle webu iReceptář hodí také k praní. S jedlou sodou totiž bude čistější nejen vaše prádlo, ale i celá pračka. Vyzkoušejte také tento jednoduchý trik, výsledek vás zaručeně překvapí.

Proč je důležité čistit pračku

Aby vám toto zařízení doma fungovalo a sloužilo co nejdéle, nesmíte zapomínat na jeho pravidelnou údržbu a čištění. Tím nejen že prodloužíte jeho životnost, ale také zajistíte lepší fungování. Nemusíte přitom kupovat žádné speciální čisticí přípravky, ale hravě si vystačíte se surovinami ze své domácnosti, na což upozorňuje i dřívější příspěvek na Chalupáři-Zahrádkáři. Moje babička dodnes nedá na jedlou sodu a ocet při praní dopustit.

Zbavte se vodního kamene

Jedním z největších a nejčastějších problémů je vznik vodního kamene, který se v pračce snadno usazuje a nabaluje na sebe další nečistoty. Tím dochází k snížení její efektivnosti, ale také velkému riziku nevratného poškození. Abyste jej z pračky účinně odstranili, nasypte proto půl hrnku do přihrádky na prací prášek nebo přímo do bubnu pračky a spusťte program na 60 nebo 90 °C. Po jeho skončení nechte pračku vyschnout.

praní pádla s jedlou sodou
Do pračky přidejte jedlou sodu a spusťte prací program – odstraníte špínu i nepříjemný zápach
iZdroj fotografie: Freepik

Vyčistěte buben pračky a potrubí

Hromadění zbytků pracích přípravků spolu s dalšími nečistotami ze špinavého prádla dochází nezřídka ke vzniku velmi nepříjemného zápachu. Pro vyčištění bubnu do něj přidejte 4 lžíce jedlé sody a přilejte 400 ml bílého octa. Vyberte prací program s 90 °C a nechte pračku důkladně vyčistit. Podle webu PrimaNápady ideálně bez prádla. Těsnění kolem bubnu i zásobník na prací prostředek pak důkladně vymyjte houbičkou namočenou v octu.

Zašlou nečistotu na špinavém nádobí spolehlivě zničí soda s peroxidem vodíku

I 20 let staré pánve a hrnce se budou lesknout: Zašlou nečistotu zničí soda s peroxidem vodíku

Nahraďte aviváž a zbavte se skvrn

Pokud přidáte jednu polévkovou lžíci do přihrádky na aviváž, zbavíte se zápachu z oblečení i těch nejodolnějších skvrn. Velmi dobře funguje zejména na bílé prádlo, jak potvrzuje i dřívější příspěvek na Chalupáři-Zahrádkáři. Jedlou sodu při praní používá i naše čtenářka Veronika S. z Trutnova: „Díky jedlé sodě mám prádlo vždy dokonale bílé a zářivě čisté. Žádné bělidlo ani jiné speciální přípravky už nekupuji.“

Čím čistíte pračku od vodního kamene a dalších nečistot vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články