Pračka se vyčistí raz dva, stačí použít tablety do myčky

Tablety do myčky mohou být ještě multifunkčnější, než se může na první pohled zdát. Pomohou vám třeba i s údržbou koupelny.

Proč přestat prát prádlo jen na 40 °C i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaše pračka je skutečně neúnavná pomocnice, která den co den věrně pere vaše oblečení. Potřebuje však také určitou péči, aby i nadále fungovala opravdu efektivně a účinně. Časem se totiž v různých částech pračky mohou hromadit zbytky, nečistoty a dokonce i plísně, které ovlivňují její výkon a mohou vést k zápachu nebo dokonce k poškození.

Kde při údržbě pračky začít

Začněte prohlídkou filtru, který se obvykle nachází v pravé dolní části pračky, často za malou klapkou. Tu opatrně odklopte, položte pod ni ručník a odšroubujte víčko. Je normální, že z něj vytéká trochu vody. Filtr vyjměte a vyčistěte v teplé vodě s rozmíchanou jedlou sodou. Případné usazeniny pak odstraňte pomocí starého zubního kartáčku. Vnitřek pračky a pak pročistěte octem a jakmile je vše čisté, filtr znovu upevněte.

Zásuvka a přihrádka na čisticí prostředek

Dále vyjměte zásuvku na prací prostředky, nastříkejte na ni ocet a vydrhněte ji kartáčkem. „Vytvořit si můžete i čisticí roztok smícháním ½ šálku jedlé sody s litrem horké vody a ½ šálku octa,“ radí naše čtenářka Radka N. z Milovic. Zásuvku do roztoku na 20 minut namočí a poté už jen všechny nečistoty omyje vlažnou vodou.

Do té lze také přidat pár kapek esenciálního oleje – pračka pak zůstane nejenom čistá, ale i příjemně voňavá. Chalupáři-Zahrádkáři také radí, jak docela obyčejným octem prodloužit životnost pračky nebo třeba jak ho opravdu efektivně použít pro čištění koupelny.

Dávám je do pračky i do záchodu: Tablety do myčky mají geniální využití, za pár minut vyčistí i tu nejvíce zašlou špínu

Čištění bubnu a gumových těsnění

A jak vyčistit samotné útroby pračky? Web iReceptář radí vsadit na tablety do myčky. Jednoduše vhoďte do bubnu rovnou dvě, zapněte nejdelší a nejteplejší program (obvykle vyvářku), a počkejte, až celý cyklus dojede do konce. Poté pračku zapněte ještě jednou, ale tentokrát už bez jakéhokoli čističe, musí se totiž ještě dobře propláchnout. Ale pokud máte v nabídce programů speciální čisticí cyklus, můžete druhý krok vynechat.

Čištění pračky tabletami do myčky iZdroj fotografie: Depositphotos
Tablety do myčky mohou být ještě multifunkčnější, než se může na první pohled zdát. Pomohou vám třeba i s údržbou koupelny

Nicméně web Deník před takovouto praktikou varuje. Složení tablet do myčky se totiž velmi výrazně liší od běžných pracích prostředků a mohly by potenciálně poškodit některé části pračky, například těsnění. Já osobně čistím pračku jen octem a čas od času houbičkou důkladně omyju těsnění a nechám buben dobře vyschnout. Nic jiného není třeba.

Jak docílit opravdové vůně u vypraného prádla? Co se v praxi osvědčilo a co byl propadák

Jak se o svou pračku staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články