Jak na praní tmavého prádla: Barva nikdy nevybledne, chce to jen prát ve studené vodě

Praní prádla dnes už není taková dřina jako dřív, ale i tak musíte dodržovat několik pravidel, aby vše dopadlo přesně podle vašich představ.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Bezchybné praní prádla je umění, bez kterého se žádná správná hospodyňka neobejde. V dnešní době už ženy prádlo naštěstí nemusí prát na valše nebo v ruce. V každé domácnosti je k dispozici automatická pračka, která udělá nejtěžší práci za vás. Ovšem i v něčem tak jednoduchém jako je praní prádla v pračce se skrývají záludnosti, na které je potřeba si dát pozor, pokud nechcete, aby vaše prádlo bylo vybledlé a zničené.

Důležité je perfektní roztřídění

Prádlo se musí třídit na bílé, barevné a tmavé. Pokud prádlo nevytřídíte, riskujete, že jednotlivé kusy oblečení si budou mezi sebou měnit barvy a z oblíbeného bílého svetru pak může být nevzhledný zelený hadr, který už nepůjde nosit. Tmavé prádlo pak vlivem ostatních barev bledne a po několik vyprání už je to opravdu znát.

Dejte si proto tu práci a prádlo před praním důkladně vytřiďte. Tmavé prádlo pak perte ideálně ve studené vodě, která barvu z látky nesepere jako teplá, nebo dokonce horká voda. Do pračky nepřidávejte aviváž a zvolte raději šetrný prášek vhodný k praní jen tmavého oblečení.

dětský svetr iZdroj fotografie: Pexels

Nepřeplňujte zbytečně pračku

Tmavé oblečení perte nejen s jemným pracím prostředkem, ale také na jemný cyklus, díky kterému prádlo neohrozíte nadměrným třením a nešetrným ždímáním. Pračku také rozhodně nepřeplňujte. Raději ji zapněte víckrát a prádlo vyperte kvalitně, než jen jednou a mizerně. Uvidíte, že šetrné praní bude na všem prádle hned po první pračce opravdu znát.

Pokud se chystáte na praní černých jeansů, zkuste je před vložením do pračky obrátit naruby. Díky tomu zabráníte vytvořením skvrn od pracího prášku a ochráníte tak jemná vlákna látky, čímž zároveň předejdete i vyblednutí. Samozřejmě, že po několika letech bude černé prádlo o něco bledší než původně, ale s pomocí těchto tipů tmavou barvu na svém oblíbeném oblečené udržíte svěží, co nejdéle to půjde.

Třídíte prádlo před každým praním?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články