Perete prádlo v takových podmínkách? Na konci měsíce zaplatíte majlant za elektřinu

Nenastavujte pračku na příliš vysokou teplotu. Naopak. Prádlo se mnohdy mnohem lépe vypere při těch nižších a jako bonus také méně zaplatíte za elektřinu.

i Zdroj fotografie: Rakoon / Creativ Commons / CC BY-SA
                   

Pračky jsou nepostradatelnými domácími spotřebiči, které poskytují obrovské pohodlí. Při jejich používání je však nutné dbát na spotřebu energie, protože tato zdánlivě nevinná domácí činnost může na konci měsíce výrazně ovlivnit váš účet za elektřinu. Často podceňujeme především vliv drobné úpravy našich pracích návyků, a to zejména nastavení teploty.

Záhada vysoké spotřeby energie

Pračka je energeticky náročný spotřebič, který při každém použití odebírá značné množství elektrické energie. Pokud pračku používáte denně, může tato spotřeba energie v průběhu roku dosáhnout značné částky. Teplota, při které perete prádlo, hraje klíčovou roli při určování spotřeby energie vaší pračky. Pokud pračku nastavíte na teplotu 30 stupňů Celsia, spotřebuje obvykle přibližně 3 kilowatthodiny (kWh) elektrické energie.

Pokud se však rozhodnete pro teplejší praní při 40 stupních Celsia, spotřeba energie se dramaticky zvýší na přibližně 5 kWh. To je téměř dvojnásobná spotřeba elektřiny při relativně malém rozdílu teplot. Je nutné si uvědomit, že tento minimální rozdíl v teplotě praní znamená podstatný rozdíl ve vašich účtech za energie. Volba nižších teplot praní proto může být ekologicky i ekonomicky odpovědnou volbou – stačí použít třeba postup, který aplikuje na záclony.

Mýtus o teplotě a skvrnách

Jedním z častých omylů spojených s praním je představa, že vyšší teploty jsou nezbytné pro účinné odstranění skvrn a nečistot z oblečení. Toto přesvědčení nemůže být vzdálenější pravdě. Moderní technologie praní a prací prostředky výrazně pokročily a umožňují dosáhnout dokonalé čistoty při nižších teplotách. K odstranění každodenních skvrn a nečistot často stačí praní při 30 stupních Celsia, které je obzvláště účinné pro většinu tkanin.

U silně znečištěných předmětů nebo v případech, kdy je nutná dezinfekce, mohou být zapotřebí teploty nad 80 stupňů Celsia. Takto vysoké teploty se obvykle používají v lékařských a zdravotnických zařízeních, kde mohou hrozit infekční choroby. Ve většině situací v domácnosti není nutné vystavovat oblečení tak extrémním podmínkám. Převážnou většinu mikroorganismů, které se na tkaninách udrží, lze účinně zlikvidovat dodržováním standardních pracích postupů.

Proč používat vodu z pračky na zalévání rostlin iZdroj fotografie: Freepik
Hygienicky čisté prádlo už dnes dokáže zařídit i ta nejobyčejnější pračka – a ne vždy jsou k tomu třeba vysoké teploty

Sluneční světlo: Přírodní dezinfekční prostředek

Chcete-li si ještě více pojistit čistotu svého prádla, aniž byste se museli uchylovat k pracím cyklům při vysokých teplotách, zvažte využití síly slunečního světla. Pověšení čerstvě vypraného prádla na slunci mu nejen dodá příjemnou přírodní vůni, ale také poslouží jako silný dezinfekční prostředek. Sluneční světlo má pozoruhodnou schopnost ničit širokou škálu mikroorganismů, což je ekologický a bezplatný způsob, jak zajistit, aby vaše oblečení bylo vždy perfektně čisté a bez bakterií.

Jak perete své oblečení vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články