Nač prádlo sušit, když to zvládne většina moderních praček. Stačí zvolit správný program

Aby oblečení vydrželo dlouho jako nové, je třeba se o něj správně starat. Docílíte toho jednoduchými triky a dodržováním instrukcí na štítcích.

i Zdroj fotografie: MLBSWA06 05167 / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Reklamy se hemží nejrůznějšími přípravky, které mají za úkol udržet oblečení jako nové – ať už jsou to speciální prášky na praní pro černé či bílé prádlo nebo voňavé aviváže. Nic z toho není jistě k zahození, ale nejlepší službu svému oblečení prokážete, budete-li o něj správně pečovat. Kromě toho, že byste se měli řídit tím, co říkají štítky na vašich kouscích oblečení, můžete využít i triky našich babiček, které vám usnadní především zdlouhavé sušení.

Proč rozumět symbolům

Každá látka, ze které je ušité oblečení, je specifická, a proto potřebuje individuální péči. Zatímco taková bavlna nebo len vydrží teplotu žehlení klidně i 200 °C, v případě jemných tkanin byste takovým žehlením mohli oblečení poničit. Znalost vlastností látek vám pomůže vybrat vhodný typ praní, sušení a správné produkty k péči o vaše módní kousky. Co když se ale v látkách nevyznáte a přesto toužíte po krásném oblečení? Stačí se naučit, co znamenají symboly na jeho cedulkách.

Kruh a trojúhelník informují o praní

Na cedulkách oblečení se můžete setkat s několika značkami, které vás upozorní, na co si při praní dávat pozor. Obrázek vaničky s číslem označujícím teplotu vody zná asi každý. Ale co ty další? Symbol kruhu říká, že oblečení vyžaduje chemické čištění a nelze jej prát v pračce. Přeškrtnutý kruh říká opak, tedy že oblečení lze prát jen v pračce. Trojúhelník znamená, že oděv lze bělit jakýmkoliv vhodným bělicím přípravkem. Přeškrtnutý trojúhelník naopak bělení zakazuje.

Se sušením poradí čtverec

Samotným vypráním údržba oblečení nekončí – je třeba vysušit ho tak, abyste mu nijak neublížili. Pokud na štítku vidíte čtverec a v něm kruh, můžete oděv směle vhodit do sušičky. Pokud je čtverec přeškrtnutý, oblečení do sušičky nepatří. A nakonec je tu obrázek žehličky, díky kterému se nestane, že byste oděv poničili během žehlení. Přeškrtnutá žehlička žehlení zakazuje, všechny ostatní ho dovolují, ale specifikují pomocí teček.

  • Jedna tečka: Lze žehlit do teploty 110 °C.
  • Dvě tečky: Maximální teplota žehlení je 150 °C.
  • Tři tečky: Oblečení lze žehlit až na 200 °C.
Praní prádla - nejčastější symboly iZdroj fotografie: Depositphotos

Trik na suché prádlo rovnou z pračky

Praní a následné sušení prádla v zimních měsících se může ukázat jako nemalý problém – obzvlášť chcete-li sušit ručníky nebo jiné těžší kusy oblečení. Pokud nemáte sušičku, vyzkoušejte trik našich babiček, který sušení urychlí. Po vyprání vhoďte do bubnu k oblečení suchý ručník a uveďte pračku do režimu odstřeďování. Ručník bude během odstřeďování pohlcovat vlhkost z oblečení, takže po skončení programu nebude skoro vůbec nasáklé vodou a usušení tak bude záležitostí chvilky.

Jaké jsou vaše triky, jak udržet oblečení dlouho jako nové?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články