Praní utěrek podle receptu našich babiček: Všechny skvrny budou pryč, stačí je vyvařit

Pokud jsou už vaše kuchyňské utěrky nevzhledné a flekaté, ještě nad nimi nelámejte hůl – místo toho zkuste starou dobrou vyvářku.

Staré utěrky i Zdroj fotografie: Zdroj fotografie: דוד שי / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Praní ručníků pro dosažení svěžího, právě zakoupeného pocitu může někdy působit jako náročný úkol, zejména pokud se potýkáte s odolnými skvrnami. Naše babičky metodami znaly tajemství, jak udržet ručníky bez poskvrny a měkké bez použití silných chemikálií, které se vyskytují v dnešních čisticích prostředcích. Jednoduše je pořádně „prohnaly“ přes horkou vodu. Ale pozor – nikoli v pračce.

Babiččin recept na praní ručníků

Budete potřebovat 1 litr vody, 2 lžičky oleje (ten pomáhá změkčit ručníky), 3 lžičky roztoku chlornanu sodného (silný dezinfekční prostředek), 100 g běžného pracího prášku a 1 balíček kypřicího prášku (ten pomáhá změkčit tvrdou vodu). Všechny ingredience smíchejte ve velkém hrnci a přiveďte k varu. Poté přidejte utěrky a vařte dalších 5 minut.

Postup po vyvaření

Po uvaření přikryjte hrnec pokličkou a nechte vše zcela vychladnout. To pomůže čisticím prostředkům proniknout do tkaniny a rozložit skvrny a nečistoty. Po vychladnutí vodu slijte a utěrky lehce vyždímejte. Nakonec je strčte do pračky a přidejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody (jde o přírodní deodorant a aviváž). Další prací prostředky není třeba přidávat, jak píše web BabičkyNámRadí. Nastavte pračku na běžný prací cyklus a počkejte si na výsledek. Uvidíte, že utěrky budou zase běloskvoucí.

Staré utěrky

Mastné skvrny z oblečení a utěrek budou pryč cobydup, pomůže obyčejný škrob

Jak si poradit se skvrnami od kávy a čaje

Skvrny od kávy a černého čaje se obtížně odstraňují prakticky odkudkoliv, a to kvůli tříslovinám obsaženým v těchto nápojích, jak uvádí web iRecept. I na tento problém však existuje skvělé řešení – tentokrát je ve hře amoniak. Tenhle recept mi poradila teta a mohu potvrdit, že funguje opravdu skvěle.

  • Smíchejte čpavek a vodu v poměru 1:1 (tento roztok účinně působí na rozklad tříslovin).
  • Roztok naneste přímo na skvrny a nechte několik minut působit, aby roztok pronikl dovnitř vláken a zahájil proces odstraňování skvrn.
  • Poté utěrky ihned vyperte jako obvykle.
Čisté utěrky jsou základem hygienické kuchyně iZdroj fotografie: Freepik
Recept na praní utěrek podle metodiky našich babiček je tradiční a účinný způsob, jak odstranit skvrny a udržet tyto textilie čisté

A pokud je ne závěr dáte vybělit pěkně na sluníčko, budou stejně čisté a svěží jako v den, kdy jste je koupili. Na to se můžete spolehnout. A pokud hledáte ještě rychlejší způsob, zkuste utěrky stejně jako redaktorky Chalupářů-Zahrádkářů vybělit v mikrovlnce. A vyzkoušet můžete i šikovný trik s aplikací kyseliny citronové.

Jak vyprat utěrky, aby byly voňavé a beze skvrn

Jaké jsou vaše triky pro vyprání silně zašpiněných textilií?

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články