Utěrky zase září novotou, stačí je na chvilku vložit do mikrovlnky

Někdy to vypadá, že si s těmi nejzapranějšími utěrkami neporadí ani vyvářka – ale než je definitivně vyhodíte, vyzkoušejte ještě sílu mikrovlnky.

Vyčištění utěrek sodou a octem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kuchyňské utěrky jsou nedílnou součástí každé kuchyně. I když jejich funkce utěráků nádobí značně poklesla s příchodem myček, přesto je většina lidí stále v kuchyni používá k mnoha jiným účelům, mezi jiným i k otírání špinavých rukou. Designově výrazné utěrky také často slouží jako dekorace nebo zavěšené za sporákem zabraňují potřísnění zdi mastnotou. Často jsou také první volbou při vytahování horkých pekáčů z trouby nebo při setření špíny.

Zbavit se starých utěrek či ne?

Všechny tyto činnosti ale podle webu iReceptář vedou k tomu, že bělostná utěrka, která měla původně sloužit jen k otírání čistého nádobí, utrpí různou míru zašpinění od mastnoty až po potřísnění ovocnými či zeleninovými šťávami. Výsledkem je, že vypadá i páchne jako kus starého hadru. Prosté vyprání většinou nestačí, utěrka je i nadále cítit žluklým tukem a plná nevzhledných skvrn. Často raději koupíte novou sadu, protože je pro ostudu pověsit takovou utěrku v kuchyni? To vůbec není nutné.

Co dělat se zašlými utěrkami?

Řešení je několik, spousta z nich spoléhá na domácí prostředky, které doma běžně máte. Samozřejmě můžete použít průmyslově vyráběné čističe skvrn a odstraňovače zápachu, vaše peněženka ale bude o dost chudší a úspěch stejně není zaručen. Zkuste raději nejprve jeden z osvědčených způsobů našich babiček.

  • K odstranění staré mastnoty a nepříjemného zápachu žluklého tuku pomáhá obyčejný prostředek na mytí nádobí. Utěrky vložte do roztoku teplé vody s prostředkem na nádobí a nechte působit několik hodin. Následně je vyperte.
  • Se starými skvrnami si dobře poradí peroxid vodíku. Připravte lázeň z 2 polévkových lžic peroxidu vodíku a 5 litrů vody, přidejte 1 lžíci čpavkového alkoholu a namočte v ní utěrky asi na 6 hodin. Potom je vyperte v pračce.
  • Na hodně zašpiněné utěrky pomáhá i mýdlo určené na praní prádla. Celé utěrky jím silně potřete, složte je a vložte do plastového sáčku. Uzavřete jej a nechte mýdlo působit 12 hodin. Poté utěrky vyperte.
  • „Fleky na utěrkách zmizí i pomocí manganistanu draselného. Vsypte jej trochu do horké vody a přilijte sklenici tekutého prášku na praní. Utěrky do lázně namočte a počkejte, až všechny skvrny zmizí. Pak je vyperte,“ radí naše čtenářka Jarka K. z Jedovic.
Utěrky je možné perfektně vybělit

I nejšpinavější utěrka se bude zase podobat té nové: Zařídí to kombinace soli a bělidla

Trik s mikrovlnkou a kyselinou

Zázrakem na poli odstraňování skvrn, zvláště organických, je kyselina citrónová. Poradí si nejen s tukem, ale například i se šťávou z červené řepy. Postiženou utěrku nejprve namydlete mýdlem na prádlo a vymáchejte. Místo, kde skvrna nezmizela, posypte kyselinou citrónovou nebo zalijte jejím silným roztokem. Zamněte a počkejte asi hodinu, dokud se nevstřebá. Utěrku vymáchejte v čisté vodě a případně ještě vyperte.

Vyčištění utěrek sodou a octem iZdroj fotografie: Depositphotos
Aby byly vaše utěrky zase krásné jako předtím, vyzkoušejte trik s mikrovlnnou troubou – funguje opravdu skvěle a není těžký

A podle webu MojeZdraví vám může pomoci i mikrovlnná trouba. Místo máchání vložte utěrky do sáčku, nastavte výkon na 500 W a zapněte mikrovlnu na 90 vteřin. Budete překvapeni tím, jak špína pustí – mně se tedy tato metoda skvěle osvědčila. Mezi další osvědčené tipy patří podle redaktorek magazínu Chalupáři-Zahrádkáři i sůl rozmíchaná ve vodě nebo docela obyčejný rostlinný olej. Funguje to opravdu skvěle.

Jaké jsou vaše triky pro vybělení utěrek?

Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články