Právě teď je ideální čas na výsadbu růží, chce to jen správné místo a hloubku

Podzimní výsadba růží má svá pravidla – pokud je však dodržíte, čeká vás příští rok opravdu velké množství krásných květů.

Právě teď je ideální čas na výsadbu růží, potřebují správné místo a hloubku i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Konec podzimu mnoho zahrádkářů za příliš pozdní období na to, aby na zahradě vysazovali něco nového. To však nemůže být dále od pravdy. Některým druhům rostlin se při výsadbě v tomto období daří, jak píše web GardenersWorld a mezi ně patří i růže.

Kam sázet růže na podzim

Klíčem k úspěchu je podle webu GardenDesign výběr zdravých mladých rostlin se silnými stonky. Jakmile si vyberete ideální sazenice růží, je čas najít na zahradě to správné místo. Správné umístění je pro jejich silné kvetení rozhodující. Pro optimální růst je proto zasaďte tam, kde budou mít po většinu dne dostatek slunečního svitu. Plné slunce je pro růže nejvhodnější, protože podporuje silné kvetení – to mi vždycky říkávala babička.

„Růže ocení také půdu bohatou na humus. Chcete-li v říjnu připravit místo pro výsadbu růží, zryjte ji do hloubky přibližně 40 až 50 cm. Kvalitu půdy můžete zvýšit přidáním kompostu, který je obecně lepší než použití hnoje,“ radí zahradník Vojtěch K. z Nechanic. „Pokud nemáte k dispozici hotový kompost, můžete použít předem namíchanou směs půdy pro růže, která jim poskytne ideální podmínky pro růst.,“ dodává. V redakci Chalupáři-Zahrádkáři se nám osvědčilo hnojení růží dřevěným popelem, který kromě draslíku obsahuje také potřebný fosfor.

Příprava růží na výsadbu

Než zasadíte rostliny do země, měli byste je řádně připravit. Zkraťte kořeny na délku 25 až 30 cm a odstraňte všechny zlomené nebo poškozené části. „Před zasazením do půdy namočte rostliny růží na několik hodin do vody. Mezitím se ujistěte se, že díry, které pro růže vykopete, jsou dostatečně hluboké, aby se do nich vešel celý kořenový systém.

Po zasazení vytvořte kolem základny rostliny malý kopeček zeminy, k čemuž můžete opět použít kompost. Po výsadbě růže důkladně zalijte. Dobře připravené růže vysazené v říjnu se vám v následujícím roce odmění krásnými květy,doplňuje svou instruktáž ještě pan Vojtěch. Nenechte si ujít příležitost vytvořit si ještě úchvatnou růžovou zahradu – konec podzimu je pro tento úkon ideální.

Pokud chcete, aby vám během příštího léta zahrada nádherně vykvetla, zasaďte si právě teď krásné růže – je pro to ideální doba. iZdroj fotografie: Depositphotos
Pokud chcete, aby vám během příštího léta zahrada nádherně vykvetla, zasaďte si právě teď krásné růže – je pro to ideální doba

Další tipy pro péči

Na závěr sepsal pan Vojtěch ještě několik tipů k péči o čerstvě vysazené růže:

  • Mulčování: Mulčování kolem růží pomůže udržovat vlhkost půdy a potlačí růst plevelů.
  • Hnojení: V průběhu růstového období můžete růže přihnojovat hnojivem určeným pro růže.
  • Řezání: Růže je dobré řezat na jaře, aby se podpořil zdravý růst.
  • Ochrana před mrazem: V chladnějších oblastech je důležité růže dobře připravit na zimu, například pokrýt je slámou nebo jiným izolačním materiálem. Další způsoby, jak růže chránit před mrazem, jsme na Chalupáři-Zahrádkáři popsali zde.

Jaké jsou vaše osvědčené triky při péči o růže?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články